A Magyar Telekom 23 794 792 darab részvényt vett a tegnap lebonyolított részvény-visszavásárlási aukción, részvényenként 429 forintos átlagáron – tette közzé a társaság. Az elfogadott legmagasabb árszint 439 forint volt. A cég az aukció keretében a korábban bejelentett maximális 10,2 milliárd forint értékben fogadott el eladási ajánlatokat. Az ügyletek teljesítését követően a vállalat tulajdonában lévő saját részvények száma 45 777 539 darabra változik. Mivel a felfüggesztés előtti utolsó kötés 410 forinton született, az aukciós felár 4,6 százalék lett. Ha viszont a szerdai 413 forintos záróárral vetjük össze az aukciós átlagárat, 3,8 százalékos pozitív különbözetet kapunk.
A visszavásárlás sikere meglátszott a kereskedés újraindítását követő késő délutáni árfolyamokon is, hiszen 427 forinton is kötöttek, a záróérték pedig 2,4 százalékos emelkedés után 423 forint lett.
A tavalyi, a cég történetében első ízben megrendezett egynapos részvény-visszavásárláshoz mérten tehát a befektetők szempontjából sokkal kedvezőbb eredmény született. Az egy évvel ezelőtti árverésen ugyanis, bár csupán közel feleekkora pénzből, 5,2 milliárd forintos büdzséből gazdálkodott a távközlési társaság, az aukciós átlagár 397 forint lett, a legmagasabb ár pedig 400 forint. Mivel pedig a licitálást megelőző napi záróár 390 forint volt 2020-ban, a felár még a 2 százalékot sem érte el.
A Magyar Telekom részvényeit, akárcsak a külföldi távközlési társaság részvényeit, a befektetők és az elemzők korábban úgynevezett osztalékpapírként könyvelték el. Hosszú éveken keresztül a Magyar Telekom meg is felelt ennek az elvárásnak, a Digi hazai piacon való megjelenésével, illetve a nagy forrásigényű frekvencia-árverések meghirdetésével párhuzamosan egyre visszafogottabb lett a nyereség-visszaosztás a vállalatnál.
Tavalyelőtt, amikor 2020-ra 27 forintos osztalékot helyezett kilátásba a cég, újra felcsillant a remény, hogy lassan, de biztosan ismét osztalékrészvénnyé válhat a papír. Végül azonban csupán 20 forint osztalékot fizettek a 2019-es eredmény után, viszont részvényenként 5 forintot fordított a cég saját részvényeinek vásárlására. Idén pedig már csak részvényenként 15/10 volt az arány az osztalék javára.
Robert Hauber, a Magyar Telekom igazgatóságának elnöke az idei részvényesi javadalmazás indokaként a hosszú távú, fenntartható növekedést és az értékteremtést emelte ki. Majd hozzátette, hogy a részvényenkénti 25 forintos javadalmazás a stabilitás jele, miközben forrásigénye meghaladja a cég 2020-as szabad cash flow-termelését, és így növeli az eladósodottságot.
A kérdéskör összefügg a Magyar Telekom régóta hiányolt osztalékpolitikájával is. Idén, az évek óta tartó bizonytalanságot követően, ha osztalékpolitikát nem is, de egyfajta keretrendszert a részvényesi javadalmazásra vonatkozóan elfogadott a vállalat. Eszerint az osztalékra és a részvényvásárlásra fordított összeget a szabad cash flow és az adózás utáni eredmény figyelembevételével növekedési pályára állítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.