BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább fogyatkoznak a bankfiókok

A korábbinál jóval lassúbb ütemben ugyan, de az idei első negyedévben is folytatódott a hitelintézetek fiókhálózatának zsugorodása Magyarországon. A koncentráció változatlanul igen magas az értékesítési egységeknél.

Az első negyedévben is folytatódott a banki fiókhálózatok zsugorodása Magyarországon: márciusban 1867 értékesítési egység működött, 2,6 százalékkal, ötvennel kevesebb, mint egy évvel korábban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Figyelemre méltó azonban, hogy az első negyedévben már csak tíz bank­fiók tűnt el a térképről, tehát határozottan lassul a fogyatkozás üteme. (2018 első negyedévéig tizenkét hónap alatt még 312-vel csökkent az itthon működő fiókok száma, egy évvel később pedig több mint 380-nal lett kevesebb.)

Az MNB statisztikáinak tanúsága szerint a tavaly március óta tartó koronavírus-járvány szinte egyáltalán nem befolyásolta a bankfiókok sorsát, az elmúlt egy évben is a hatékonyság, a minél jobb kihasználtság lehetett a hálózatok alakításának első számú mozgató­rugója. A bankok folytatták az új generációs értékesítési egységek kialakítására vonatkozó programjukat is, amelynek fő jellemzője, hogy a klasszikus pultos elrendezés helyett az ügyfelek külön tárgyalókban kérhetnek tanácsadást az összetettebb ügyeikre vonatkozóan, a rutinműveletek nagy része pedig önkiszolgáló csatornákra terelődik. A hitelintézetek fiókhálózata változatlanul nagyon erősen koncentrált. A jegybank fiókkereső aloldalának legfrissebb, pénteki adatai szerint a legnagyobb hálózatú három szereplő – a Takarékbank, az OTP Bank és a K&H – együttesen az összes ­fiók több mint 70 százalékát működtette, miközben a kilenc hazai nagy, univerzális bank részesedése a fiók­szám alapján megközelítette a 95 százalékot.

Az utóbbi negyedévekben megfigyelhető lassulás ellenére az előttünk álló időszakban is folytatódhat a hitelintézeti fiókhálózat méretének csökkentése, több olyan tényezővel is számolni kell, amely ebbe az irányba mutat. Így például növekedhet az elektronikusan intézhető banki ügyek köre – hiszen a digitalizáció a járványhelyzet enyhülésével sem áll le –, és fokozatosan emelkedik az elektronikus eszközök használatára nyitott ügyfelek aránya is. A másik, a fiókszám további csökkenését előrevetítő tényező a folytatódó bankpiaci konszolidáció lehet, mivel az egyesülések, felvásárlások mindig együtt járnak az értékesítési hálózat optimalizálásával is.

Ötezernél kevesebb ATM

Hosszú idő után ismét ötezer alá csökkent a Magyarországon működő bankjegykiadó automaták (ATM-ek) száma az MNB első negyedévre vonatkozó statisztikái szerint: március végén 4974 készülék üzemelt országszerte, 1 százalékkal – ötven darabbal – kevesebb, mint egy évvel korábban. Az ATM-ek számának utóbbi időben megfigyelhető lassú csökkenése egyáltalán nem meglepő, egyrészt a fiókhálózat zsugorodása hozzájárul az ATM-ek számának csökkenéséhez, másrészt a hazai kártyabirtokosok egyre kevesebbszer használják készpénzfelvételre a készülékeket. | vg

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.