BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leminősítette a Fitch a feltörekvő gazdaságokat

A Fitch szerint rekordra emelkedhet a magas ikerdeficittel küszködő feltörekvő piaci gazdaságok aránya.

A koronavírus-járvány és az ukrajnai háború költségvetési és kereskedelmi hatásai miatt rekordra emelkedhet az idén az egyidejű magas államháztartási és folyómérleg-hiányokkal küszködő gazdaságok száma a globális feltörekvő térségben – áll a Fitch Ratings kedden Londonban ismertetett tanulmányában. A nemzetközi hitelminősítő közölte: előrejelzése szerint az általa szuverén besorolással ellátott feltörekvő gazdaságoknak több mint a negyedében emelkedik legalább 4 százalékra a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási és folyómérleg-deficit 2022-ben.

A Fitch szerint ez azt jelentené, hogy rekordot döntene az osztályzati listáján szereplő feltörekvő térségi szuverén adósok körében a magas ikerdeficittel küszködő gazdaságok aránya. A jelentős mértékű ikerdeficitek terjedését elsődlegesen a koronavírus-járvány miatt meredeken megugrott államháztartási hiányok, illetve az Ukrajna elleni orosz invázió nyomán ugyancsak meredeken emelkedő energiahordozó- és élelmiszerárak okozzák – áll a Fitch Ratings keddi elemzésében.

A Fitch a különösen erőteljesen érintett feltörekvő térségi gazdaságok között kiemelten említi Romániát, Kenyát és Tunéziát. 

A hitelminősítő keddi előrejelzése szerint ezekben az országokban az idén legalább 7 százalékos GDP-arányos ikerdeficit várható.

Beijing,-,May,4,,2021:,Tourists,Spend,The,May,Day
Fotó: Shutterstock

Ehhez a folyamathoz ráadásul a finanszírozási kondíciók nehezebbé válása, a világgazdasági növekedési lassulása, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatemelési ciklusa, a monetáris politika kvantitatív elemének szigorítása, az erős dollár, a befektetői kockázatkerülési hajlam erősödése és a helyi jegybankok kamatemelése is járul – áll a Fitch Ratings helyzetértékelésében.

Ebben a helyzetben a Fitch Ratings 2022 eddigi szakaszában kilenc feltörekvő térségi gazdaság államadós-besorolását rontotta; 

ez több a tavalyi év egészében végrehajtott leminősítések számánál ebben az országcsoportban.

A hitelminősítő kiemelte: az általa besorolással ellátott feltörekvő gazdaságok 48 százalékára tart érvényben nem befektetési ajánlású, vagy éppen szuverén törlesztési csődre figyelmeztető, "B/C/D" kategóriás államadós-osztályzatokat.

A Fitch hangsúlyozta, hogy az e rendkívül gyenge besorolási sávokban nyilvántartott szuverén adósok 48 százalékos aránya rekord a cég történetében. A Fitch Ratings a minap, egy külön elemzésben arra hívta fel a figyelmet, hogy 

a világgazdaság egészében is megtorpant a kilábalás a koronavírus-járvány okozta államháztartási és adósságsokkból, 

és ennek az ukrajnai háború mellett a reálnövekedési ütemek lassulása, a nyersanyagárak és a hitelköltségek emelkedése, valamint az ebből táplálkozó magas infláció az oka. A Fitch ebben az elemzésben közölte: számításai szerint 2029-ig is eltarthat, mire a globális költségvetési pozíció mediánértéken számolva visszatérhet a 2019-ben, vagyis a koronavírus-járvány előtti utolsó teljes évben mért szintekre. Költségvetési szempontból ennek alapján egy egész évtizedbe beletelhet a világgazdaság kilábalása a koronavírus-járvány sokkjából.    

A hitelminősítő számításai szerint a GDP-arányos globális államadósság-ráta mediánszintje a 2019-es 56 százalékról 2020-ban 69 százalékra emelkedett, és tavaly csak minimális mértékben, 68 százalékra csökkent. A világgazdasági szintű államháztartási deficit mediánja a Fitch modellszámításai alapján a 2019-ben mért 1,6 százalékról 2020-ban 7,2 százalékra ugrott, és még 2021-ben is 4,8 százalék volt.

Világbank: a háború súlyosbította a pandémia okozta károkat

Oroszország ukrajnai háborúja súlyosbította a pandémia okozta károkat, így számos országnak recesszióval kell szembenéznie.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.