BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Carl Icahn szerint csak most jön a feketeleves

A 86 éves guru szerint a gazdasági nehézségek java még hátravan, ennek ellenére vonzó részvényeket is lehet találni. Icahn vagyona szépen nőtt, míg a tőzsdék zuhantak az első fél évben, lehet tehát gyakorlata a válságidőszakok menedzselésében.

Az idős befektetési guru nem keveset látott már a tőzsde világában: 1961 óta foglalkozik a területtel. Így volt módja kiadós inflációval szembesülni az olajválságok idején, és jó néhány gazdasági fellendülést, valamint visszaesést is megélt, nem beszélve a bika- és medvepiacok, azaz emelkedő és eső tőzsdei trendek sokaságáról. 

Delivering Alpha - Season 2016 DELIVERING ALPHA -- Pictured: Carl Icahn, Icahn Enterprises Chairman during his keynote at the 6th annual CNBC Institutional Investor Delivering Alpha Conference on Tuesday, September 13, 2016 at the Pierre Hotel in New York -- (Photo by: Heidi Gutman/CNBC/NBCU Photo Bank) DELIVERING ALPHA -- Pictured: Carl Icahn, Icahn Enterprises Chairman during his keynote at the 6th annual CNBC Institutional Investor Delivering Alpha Conference on Tuesday, September 13, 2016 at the Pierre Hotel in New York -- (Photo by: Heidi Gutman/CNBC/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images)
Fotó: CNBC / Getty Images

A mostani tőzsdei esés sem érte váratlanul, hisz az idei első fél évben a befektetési cégének az értéke 30 százalékkal növekedett, míg a tőzsdék 1970 óta a legnagyobb féléves zuhanást mutatták. Jóllehet az S&P 500 index nem esett 20 százaléknál nagyobb mértékben, így nem került medvepiaci területre, a többi amerikai index, mint a Nasdaq Composite vagy akár a Dow Joes iparindex, zuhanása jócskán meghaladta a várt mértéket, sok részvény pedig 50 százalékkal vagy ennél is nagyobbat esett.

A guru a MarketWatch rendezvényén beszélt szerdán, és elmondta, hogy részéről a kereskedés nem is olyan egyszerű: nemcsak simán long vagy short pozíciókat nyit, hanem 

aktivista befektetőként jelentősebb részesedései vannak különféle tőzsdei cégekben, és ilyenkor ezt a helyzetet kell menedzselni, mégpedig fedezeti pozíciók nyitásával, megfelelő időzítéssel. 

Nagyjából úgy, mintha egy magyar importőrnek lesz egy nagyobb ügylete, amihez mondjuk dollárra van szüksége, de a jelenlegi árfolyam közelében akarja biztosítani a vételárat, így a megfelelő lejáratra határidős dollárvásárlási ügyletet nyit.

Egy komolyabb vállalatrész esetén ez persze kissé bonyolultabb, de nem véletlenül van Icahn mögött 60 sikeres év: megoldja az ilyen kihívásokat akár shortpozíciók, akár opciós ügyletek segítségével. Az átlagos befektető helyzete persze teljesen más, így hozzájuk szólva azt említette, hogy bármilyen nehéz is a gazdasági helyzet, most is lát vételre alkalmas részvényeket. Ezek mindenekelőtt 

az olajfinomítással foglalkozó társaságok és a műtrágyagyártók között találhatók, 

és konkrétan megemlítette a CVR Energyt (tőzsdei kódja: CVI). A részvény árfolyama emelkedő trendet mutat, az első féléves piaci esés egyáltalán nem látszik a mozgásán, és a guru szerint a papírban még mindig komoly lehetőség van.

a CVR Energy árfolyama
 

Icahn a jelenlegi legnagyobb problémának az inflációt jelölte meg, kiemelve, hogy a kormányok és a jegybankok (ezen belül elsősorban az amerikai intézményekre gondolt) túlzott mértékben öntötték a gazdaságba a pénzt, és azt gondolták, hogy nem lesz gond belőle, ám most meg kell fizetni ennek az árát. Szerinte a szén-dioxid-kibocsátási szigorításokkal is túlzottan előreszaladtak a szabályozók, így idő előtt okoztak nehézségeket ezzel az olaj- és gáziparban, korlátozva a beruházásokat, ez pedig a mostani energiaválságban igencsak hátráltató tényező.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.