BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kegyetlenül odavágott Washington a kínai tech cégeknek

Nemcsak a csipgyártók, de az e-kereskedők és a játékfejlesztő cégek részvényárfolyama is lejtőre került a hétfői hongkongi kereskedésben, miután a Kínába irányuló amerikai export szabályozása drákói mértékben szigorodott.

Nagyot esett hétfőn a kínai technológiai óriáscégek részvényárfolyama: az e-kereskedő Alibaba 3,3 százalékot, a játékgyártó Tencent 2,5 százalékot, míg a csipgyártó SMIC 4 százalékot szánkázott. A csipgyártó berendezéseket előállító Naura zuhanását csak a napi limit fogta meg 10 százaléknál. De a félvezetőgyártó Hua Hong Semiconductor is 9,5 százalékot bucskázott.

Trading On The Floor Of The NYSE As Fed Releases Rate Decision
Fotó: Michael Nagle / Bloomberg via Getty Images

A befektetők az Egyesült Államok új exportellenőrzési intézkedései miatt szabadultak a papírjaiktól. A Biden-adminisztráció által pénteken közzétett intézkedéssorozat célja Peking technológiai és katonai fejlődésének lassítása. Az új exportellenőrzések gyakorlatilag

elzárják Kínát minden olyan félvezetőtől, amelyet bárhol a világon amerikai berendezésekkel gyártottak. 

Az 1990-es évek óta ez a legnagyobb elmozdulás – negatív irányba – az Egyesült Államokból Kínába induló export szabályozásának területén.

Szakértők szerint az új szabályok lassítják Kína csipipari fejlesztéseit, valamint a fegyverek, a mesterséges intelligencia, az adatközpontok és más szuperszámítógépes technológiák kutatását, fejlesztését.

Az új szabályozás egy olyan időszakban szigorít, amikor a globális csipipar erős ellenszélben lavíroz. 

A legközvetlenebb hatás valószínűleg a kínai csipgyártókat éri. Az új szabályok értelmében az amerikai cégek nem szállíthatnak olyan berendezéseket a kínai csipgyártóknak, amelyek képesek viszonylag fejlett félvezetők, vagyis 16 nanométer alatti logikai csipek, 18 nanométer alatti DRAM csipek és 28 vagy több rétegű NAND csipek előállítására. Érintett a Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), a Hua Hong Semiconductor, valamint a Yangtze Memory Technologies (YMTC) és a Changxin Memory Technologies  (CXMT).

 

Iparági elemzők szerint 

az YMTC és a CXMT vezetné a kínaiak betörését a globális memóriacsip-piacra, nekik kellene felvenniük a versenyt az olyan óriáscégekkel, mint a Samsung Electronics vagy a Micron Technology.

Az új szabályozás pedig éppen az ő tevékenységét korlátozza. Nem lesz lehetőség a technológiai berendezések korszerűsítésére és a termelés bővítésére, így a fejlett csippiac elérhetetlen lesz Kína számára – véli Gu Wenjun, a sanghaji székhelyű ICWise tanácsadó cég kutatásvezetője. 

A kínai adatközpontokat is visszaveti az új amerikai szabályozás. Nem véletlenül szenvedett a hongkongi tőzsdén az e-kereskedő Alibaba és a „játékgyáros” Tencent.

A technológiai részvények meredek zuhanása miatt az egész kínai piacot behorpasztotta, így az aranyhetet borongós hétfő követte. Eközben Dél-Korea, Japán és Tajvan pénzügyi piacai különféle ünnepnapok miatt zárva voltak. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.