Az Nvidiát és a TSMC-t is megszorongatná az Intel
Szerző: Péntek Ádám, az Erste részvényelemzője
A héten a tajvani Computex számítógépes konferencián egyértelműen a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztéséről szóló bejelentések vitték a prímet. Az elmúlt napokban új MI-csipeket jelentett be az Nvidia és az AMD, és csatlakozott hozzájuk a főként „hagyományos” számítógépes csipjeiről ismert Intel is.

Bemutatták új, Xeon 6-os adatközponti processzorukat, amely a tervek szerint az Nvidia legnépszerűbb, H100-as csipjének jelent majd konkurenciát, és a korábbinál jobb teljesítményt és energiahatékonyságot biztosít, ráadásul a versenytársak hasonló termékeinél alacsonyabb áron. Mivel a fejlett adatközponti csipek iránti kereslet az Nvidia vezetőinek elmondása szerint is felülmúlja a kínálatot, az Intel új termékének minden bizonnyal lesz helye a piacon.
A piac fellendülését meglovagolva új, mesterséges intelligenciával felturbózott számítógépes csipet is piacra dob a vállalat a harmadik negyedévben. Ez szintén az Nvidia és az AMD hasonló termékeivel fog versengeni.
Az Intel nemcsak új fejlesztéseiről, hanem gyártókapacitásának bővítéséről is beszámolt a konferencián. Céljuk, hogy a TSMC-t letaszítva a trónról a világ legnagyobb csipgyártói legyenek, és nemcsak saját, hanem más cégek, akár a legfőbb riválisaik csipjeinek a bérgyártását is ők végezzék.
Az úgynevezett „öntödei” üzletág kiépítése folyamatban van, és egyelőre masszívan veszteséges, de hosszabb távon megtérülhet a befektetés.
A cégnek szüksége is lenne egy nagy dobásra, mivel a számítógépek iránti kereslet visszaesése miatt nyeresége a töredékére csökkent. Emiatt az elmúlt években hullámvasúthoz hasonlított az árfolyam mozgása. 2021 elején még 70 dollár közelében kereskedtek a részvényekkel, 2022-ben viszont 25 dollárig csökkent az ár.
Tavaly nagy visszatérésre készült a cég, a számítógépes piac élénkülésében bízva 50 dollárig emelkedtek a részvények, de a vártnál lassabb fellendülés és a csipgyártó részleg több milliárd dolláros vesztesége lehűtötte a felfokozott hangulatot, és jelenleg ismét 30 dollár környékén mozog az árfolyam.
Ha az Intel növelni tudja részesedését az MI-csipek piacán, és stabil növekedésbe kapcsol, akkor a részvények elmúlt években látott jelentős volatilitása is csillapodhat. Mindazonáltal az Intelnek még bizonyítania kell, hogy be tudja-e hozni a lemaradását, és lépést tud-e tartani a versenytársak egyre gyorsuló fejlesztéseivel.


