December 23-tól a bitcoinhalmozásáról ismert MicroStrategy részvényei is részét képezik majd a Nasdaq 100 technológiai fókuszú amerikai részvényindexnek, ahogy a Palantir szoftvergyártó, és az Axon testkamera-gyártó is − derült ki a Nasdaq friss közleményéből. A világ talán legfontosabb tech indexéből az Illumina, Super Micro Computer és a Moderna csúsznak ki december második felében.
A Palantir és az Axon indexbe kerülése viszonylag könnyen megmagyarázható:
Hasonló jókat azonban a Nasdaq 100 harmadik új tagjáról már nem lehet elmondani: a MicroStrategy három évtizede indult, mint szoftvergyártó, igazi ismertségre azonban csak akkor tett szert, mikor 2020-ban bejelentette, hogy gyakorlatilag minden pénzéből bitcoint fog vásárolni . Michael Saylor alapító tervét már akkor is nagy kétkedés fogadta, a kriptopiac jelenlegi, bődületesen túlfűtött időszaka azonban perpillanat őt igazolja: a cég részvényei több mint 500 százalékot erősödtek az idén, bitcoinvételeiből pedig a token felrobbanása nyomán még a visszafogott számítások szerint is legalább 17 milliárd dolláros profitot generált a vállalat.
A MicroStrategy így jelenleg mind méretében, mind részvényei iránti érdeklődésben érdemesnek tűnhet arra, hogy a legnagyobb tech cégeket tömörítő index tagja legyen. Az elemzők ugyanakkor egyre hangosabb aggodalmukat fejezik ki a döntés miatt, Steve Sosnick, a magyar kötődésekkel is rendelkező Interactive Brokers vezető stratégája például úgy fogalmazott a Bloombergnek:
A MicroStrategy indexbe kerülése a teljes Nasdaq 100 volatilitását megemelheti, az pedig csak tovább rontja a helyzetet, hogy részvényei szinte csak a bitcoin proxyjaiként értelmezhetők, magukban nem. A bitcoin pedig közismerten rettenetesen volatilis egy eszköz.
Az elemzői félelmeknek pedig az esetleges kripto-szkepticizmuson túl is lehet alapjuk, a MicroStrategy ugyanis elmúlt negyedévében 10 százalékkal visszaeső bevételről adott számot központinak számító szoftvergyártási üzletágában, a papírok iránti érdeklődés így tényleg jórészt a bitcoin iránti érdeklődéssel támasztható alá.
Egyes szakértők szerint viszont ezzel nincs is semmi gond: az elemzői célárkonszenzus jelenleg 549 dolláron áll, ami még a jelenlegi 425 dolláros szinthez mérten is 30 százalékos potenciált jelent a papírok számára, az ajánlás pedig túlnyomó többségében továbbra is vételi a papírra. A Bernstein elemzői szerint Saylor bitcoinfelvásárlási stratégiája (részvények és átváltható kötvények párhuzamos piacra dobása) átgondolt és kivitelezhető, és ha a cég úgy halad a dologgal, ahogy tervezi és ahogy eddig tette, akkor
tíz éven belül a világ teljes bitcoinállományának 4 százaléka már a zsebükben lesz.
A MicroStrategy jelenleg 386 700 bitcoin birtokol, melyeket átlagosan 56 761 dolláros áron szerzett meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.