BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A román alkotmánybíróság döntése már a lejnek is sok volt

A román elnökválasztás első fordulós eredményei alig fodrozták a román tőkepiacot, annál nagyobb hullámot vetett az eredmény megsemmisítése. Még a legendásan stabil lej is megingott.

Még a lej legendás stabilitását is kikezdték a román elnökválasztás belpolitikai hullámai: a romániai pénzváltóknál átlépte az 5 lejes küszöböt az euró árfolyama. Az első forduló eredményei alig fodrozták a román tőkepiacot, annál nagyobb hullámot vetett az eredmény megsemmisítése.

A román lej árfolyama stabilabb, mert a jegybank menedzseli, a forint árfolyama azonban szabadon lebeg  
Stack,Of,Lei,Romanian,Money.,Ron,Leu,Money,European,Currency
Átlépte az euró az ötlejes küszöböt / Fotó: Shutterstock

Pandémiás szinten a bizalmatlanság

Romániában a befektetők bizalmatlansága olyan szintre nőtt, amire utoljára a világjárvány első évében volt példa 

– írja az Adevarul. Pénzügyi elemzők november vége óta aggódnak a lej esetleges leértékelődése miatt, mert ez magasabb kamatlábakat eredményezne, miközben az infláció az EU legmagasabb szintjén ragadhat. Bár most még csak a pénzváltóknál ugrott 5 lej fölé az euró, de a gazdasági problémák miatt 

jövőre a hivatalos árfolyam is átlépheti az 5 lejes küszöböt.

Románia gazdasága száz sebből vérzik, és európai felzárkózása nem tartós teljesítményre, hanem hatalmas költségvetési deficitekre, külkereskedelmi hiányokra és adósságra épült. A gazdaságpolitikai kiigazítást már évek óta sürgetik a szakértők, a politika és a csillagzatok állása azonban nem volt alkalmas rá, miközben Romániát is elérték az elmúlt évek Európán végigsöprő sokkjai. A felálló kormánynak akár ellenszélben is súlyos kiigazító intézkedéseket kell tennie.  

A lej feltűnően stabil deviza volt mostanáig

A román fizetőeszköz szinte lehorgonyzott az euróval szembeni 4,9-es szint közelében. A román jegybank nem követte a cseheket és a magyarokat s az amerikai Fedet sem, vagyis októberben sem vágott kamatot. A román lej árfolyama áll, mint a cövek, továbbra is stabilabb a magyar forintnál és a lengyel zlotynál is.

Ennek magyarázata a lej viszonylag alacsony devizapiaci forgalma a lengyel zlotyhoz, a cseh koronához és a magyar forinthoz képest. Ez segít fenntartani egy teljesen eltérő árfolyamrendszert, „a menedzselt lebegést”. Ennek lényege, hogy az NBR viszonylag szűk sávban tartja a lej árfolyamát (jó ideje az euró elleni kerek 5-ös szintet tekintve alulról megvédendőnek), akár devizapiaci adásvételekkel is.

A gazdasági bajok alááshatják ezt a monetáris politikát, véget vetve a végtelen lebegésnek.

Még csak nem is feltörekvő

A román tőzsde piaci kapitalizációja nem hasonlítható a bécsi, varsói és budapesti parketthez. Illikvid tőkepiacról van szó, amely még csak nem is feltörekvő, hanem úgynevezett frontier piac. (Másként határország, vagy pre emerging market: ide sorolják például Kenyát, Libanont, Ukrajnát és Vietnámot is.)

Jellemző, hogy négy részvény adja a piaci kapitalizáció közel 70 százalékát. Két bank, a Banca Transilvania és a BRD. Egy olajvállalat, az OMV-leány Petrom, és egy energiacég, a Hidroelectrica.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.