Az új kínai exportkorlátozásokkal eszkalálódik az amerikai–kínai technológiai rivalizálás, és bár egyelőre az érintett vállalatok hitelminősítésében nem jelenik meg a negatív hatás, a küzdelem további fokozódása jelentős kihívásokkal szembesítheti a leginkább sújtott amerikai félvezető-, védelmi és az autóipari ágazatot is – írja a Moody’s.
A kínai restrikció, melyet december 3-án jelentettek be, a gallium, a germánium és az antimon kivitelének betiltásával, valamint a grafit kivitelére vonatkozó további szigorított ellenőrzéssel, szignifikánsan megszigorította az Egyesült Államokba irányuló kritikus nyersanyagok exportjára vonatkozó korlátozásokat.
Kína intézkedései válaszlépésnek tekinthetők a nemrégiben bejelentett új amerikai szabályokra, amelyek célja, hogy akadályozzák a katonai célú felhasználásra is alkalmas, fejlett félvezetők kínai gyártását.
Bár a hitelminősítési hatások egyelőre korlátozottak lesznek, ha az eszkaláció folytatódik, az már káros lehet a leginkább érintett amerikai
ágazatokra, melyek válaszul fokozzák a kritikus fontosságú termékeik előállításához szükséges nyersanyag-ellátásuk diverzifikálását és a hazai kapacitások kiépítésére irányuló erőfeszítéseiket.
A legfrissebb amerikai korlátozások amúgy a 2022-ben megkezdett trendet folytatják, s ezek célja nem más, mint hogy meggátolják a fejlett számítástechnikai termékek és a félvezetők exportját Kínába. Az új szabályokkal azonban már
nem csupán Kína képességét kívánják akadályozni a katonai modernizációjához szükséges technológiák beszerzésére és előállítására,
hanem – az exportellenőrzések nemzetközi kiterjesztésével az Amerikán kívül gyártott csipgyártó berendezésekre is – az exportkorlátozások kijátszását is blokkolni akarják.
Mivel ráadásul Washington fokozott stratégiai együttműködésre törekszik a Kína elleni küzdelemben, támogatja azokat az országokat, amelyek az ázsiai óriás ellen már alkalmazzák saját technológiai korlátozásaikat.
Kína sem ma állt bele a harcba, a ritkaföldfémek feldolgozásához szükséges kritikus anyagok és technológiák kivitelére vonatkozó, 2023 augusztusában bevezetett korábbi korlátozásait terjesztette ki december elején.
Mivel pedig a korlátozó intézkedéseket az elmúlt években fokozatosan vezették be, a nyugati kormányok és a vállalkozások folyamatosan dolgozzák ki az ellátási lánc ellenálló képességének megerősítését célzó stratégiáikat és szakpolitikáikat.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az amerikai exportellenőrzéseinek egy része csak jövőre lép életbe, míg az Egyesült Államokba irányuló kínai exporttilalom továbbra is csak néhány kritikus ásványi anyagra korlátozódik.
Ha azonban a következő amerikai kormányzat agresszívan kiterjesztené a kereskedelmi korlátokat, és Kína erre további megtorló lépésekkel válaszolna, az már jelentősen felerősítené az ágazati hatásokat, és rövid távon növelné a vállalkozások költségeit.
A fokozódó küzdelem mindamellett felerősíti a nyersanyagárak ingadozását is, mivel a nyugati vállalatok más piacok felé orientálódnak beszerzéseikkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.