BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
China's GDP rises from 54-80 trillion yuan over five years: Xi Kína

Kína decembertől odacsap a világnak: korlátozást vezet be

December 1-jétől érvényes az új szabályozás a volfrámra. Kína uralja a világpiacot, de sorra jelennek meg a versenytársak.

Kína a hét végén kezdi meg egy újabb kritikus fontosságú fém, a volfrám exportjának korlátozását. Az elmúlt évtizedekben elárasztották a világpiacot olcsó szállítmányokkal a különlegesen kemény fémből – amelyet többek között fegyverek és félvezetők gyártására használnak –, és ellenőrzésük alá vonták az ellátási lánc 80 százalékát.

China's GDP rises from 54-80 trillion yuan over five years: Xi Kína
Kína uralja a világ volfrámpiacát, de jelentkeznek a versenytársak / Fotó: AFP

A korlátozások azonban most nem töltik el aggodalommal a vásárlókat, mint a tavalyi intézkedések, amikor Peking hasonló döntést hozott a napelemek és a csipek gyártásához nélkülözhetetlen gallium és germánium, majd az elektromos autók akkumulátoraihoz elengedhetetlen grafit esetében.

Az élesedő amerikai–kínai politikai és kereskedelmi feszültség miatt ugyanis 

ismét megjelentek a versenytársak, hogy betöltsék a keletkező űrt.

Washington már szeptemberben 25 százalékra emelte a kínai volfrámra kivetett vámot, a védelmi minisztérium pedig már az év első felében megtiltotta a beszállítóinak, hogy 2027. január 1-jétől Kínában bányászott volfrámot használjanak – emlékeztetett a CNBC.

Júniusban még Kína volt az Egyesült Államok legnagyobb beszállítója 45 százalékos részesedéssel.

Lesz másik a kínai volfrám helyett

„Elkéstek a kínaiak a korlátozással – nyilatkozta a portálnak Christopher Ecclestone, a Hallgarten & Company bányászati stratégája. – Mindenkinek több volfrámra van szüksége, a kínai tilalom csak még nyereségesebbé teszi a bányászatát” – tette hozzá.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a fém ára nem is reagált különösebben a kínai döntésre. Becslése szerint ahhoz, hogy a fém bányászata jelentősen jövedelmező legyen, az áraknak 50 dollárral kellene magasabbaknak lenniük a jelenlegi 335 dollár körülinél metrikus tonna egységenként, ami 10 kilogrammot jelent.

#CHINA-GUANGXI-ABANDONED MINE-ACCIDENT (CN)
Évekbe telik beindítani egy bányát / Fotó: AFP

Bár egy bánya megnyitása évekbe telik, és az Egyesült Államokban minimális mennyiségben hoztak csak felszínre volfrámot 2015 óta, van mód a termelés felfuttatására: az Egyesült Államok szövetségi kormányának földtani intézete szerint 12 államban mintegy száz helyen található belőle jelentősebb mennyiség. Többen ezért még 

keveslik is a 25 százalékos vámot, és 50 százalékosat követelnek,

hogy segítsék a hazai bányászat felfuttatását.

Donald Trump beiktatása után ráadásul Kína ellen további büntetőintézkedések várhatók, ami Cullen S. Hendrix, a Peterson Institute for International Economics vezető munkatársa szerint „kereskedelmileg még  életképesebbé” teheti egyes amerikai bányaprojektek újranyitását.

Hamarosan nyílik egy nagy bánya Dél-Koreában

Szövetséges országokból is könnyebb lesz pótolni a kínai volfrámot, mert egyre közeledik a világ egyik legnagyobb bányájának újbóli megnyitása Dél-Koreában, amelyet 1994-ben zártak be.

Almonty Korea Tungsten Project
Dél-Koreában hamarosan ismét működni fog a világ egyik legnagyobb volfrámbányája / Fotó: Almonty Korea Tungsten 

A kanadai székhelyű Almonty Industries által üzemeltetett sangdongi bánya és feldolgozóüzem a tervek szerint jövő nyárra már 50 százalékos kapacitással üzemel, és a cég hosszú távú szerződésben vállalta, hogy a kitermelt mennyiség 45 százalékát az Egyesült Államoknak adja el.

Jelenleg Dél-Korea is 90 százalékban Kínából szerzi be a volfrámot. Kangvon tartomány kormányzóhelyettese azt reméli, hogy a volfrámbánya további cégeket és külföldi befektetőket vonz majd a régióba.

Terveznek bányákat nyitni Kazahsztánban, Ausztráliában és Spanyolországban is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.