Történelmi pillanat következett be a távol-keleti államkötvénypiacon: a kínai 30 éves adósság most először alacsonyabb hozammal forog, mint a japán, ez pedig egyes közgazdászok szerint kifejezetten borús jövőképet vetít az elmúlt években már egyértelműen szenvedő kínai gazdaság számára.
Az államkötvényhozamok ugyanis, kiváltképp a hosszú lejáratú államadósságok iránti kereslet sokszor egyértelműen jelzi, hogy a tőkepiacok milyen jövőképet társítanak az érintett országok gazdasági kilátásaihoz: a növekvő kötvényhozamok azt jelentik, a piacok optimisták, és azt várják, az országban bővülni fog a gazdaság, ez inflációhoz vezethet, amit a jegybankok kamatemeléssel reagálnak le, ezért a befektetők magasabb hozamot követelnek a pénzük lekötéséért, hogy annak reálértékét a jövőben is meg tudják őrizni.
Japánban jelenleg a szakértők szerint ez a helyzet: a szigetország vezetése hosszú időn keresztül alacsonyan, sőt, negatív tartományban tartotta a kamatokat, hogy serkenteni próbálja a gazdaságot és a lakossági költekezést a deflációs nyomástól szenvedő országban, ez pedig alacsony hozamokat jelentett a befektetők számára a kötvénypiacon is. A stratégia lassan és fájdalmasan ugyan, de úgy tűnik, beérhet: a szakértők szerint erre utal, hogy növekszik a 30 éves államkötvények hozama, pozitív tartományba került az alapkamat, illetve az is, hogy az infláció az elmúlt években egyre megszokottabb szereplőjévé vált a japán mindennapoknak. A növekvő kötvényhozamok ugyanakkor azt is sejtetik, hogy a befektetők bíznak a gazdaságban és a részvénypiacokban, ezért
a biztos kötvények helyett a kockázatos, de nagyobb hozammal kecsegtető tőzsdéken teszik próbára a szerencséjüket.
Kínában viszont mindennek az ellentéte zajlik éppen: a világ második legnagyobb gazdaságát az elmúlt években szinte már az ág is húzta , az ingatlanpiac válsága és a lakossági költekezés visszaesése minden létező kormányzati stimulus és monetáris enyhítés ellenére sem oldódott meg és lendült fel, ez pedig egyértelműen pesszimizmusra és óvatosságra inti a befektetőket. Ez látszik a hosszú kötvényhozamok alakulásában is: az államkötvények hozama és árfolyama ellentétesen mozog egymással, így ha növekszik irántuk a kereslet, nő az áruk, az általuk fizetett hozam viszont csökken. Ez látszik a japán esetben, ahol a relatíve alacsony kereslet alacsony árakat, de növekvő hozamokat jelent, és pontosan ez látszik a kínai esetben is, csak éppen fordítva.
A kínai kötvényhozamok ugyanis egyértelműen csökkennek: a 30 éves államadósság után Kínának 2 százalékponttal kevesebb kamatot kell jelenleg fizetnie a befektetőknek, mint két évvel ezelőtt, ennek hátterében pedig a szakértők szerint az áll, hogy
És ha a kínai gazdaságnak nem lett volna eddig elég gondja, két hét múlva ismét Donald Trump kerül majd az amerikai elnöki székbe, az a Trump, aki első elnöksége alatt útjára indította a távol-keleti ország elleni gazdasági hadjáratot, és most sem fukarkodik a Hszi Csin-pingék térnyerése elleni ígéretekkel: újabb vámok és kereskedelmi korlátozások is érkezhetnek a kínaiak kárára, tovább zordítva az amúgy sem mesés kilátásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.