Bomba formában indította az idei évet a pesti tőzsde, így igazán jól jártak azok a befektetők, akik megtakarításaikat – némi kockázatot vállalva – a pesti tőzsdén fialtatják 2025 elején, egy hónap alatt ugyanis bőven akadt olyan részvény, amivel két számjegyű hozamokat tehettek zsebre.
A magyar börze fő indexe, a BUX közel 8 százalékot ralizott januárban, amit a kedvező nemzetközi befektetői hangulat mellett a hazai részvények alacsony árazása, valamint az egyes papírokban rejlő sztorik is fűthettek.
A legjobban azok a tőzsdézők jártak, akik 4iG-részvényeket vettek, a távközlési és technológiai társaság papírjai ugyanis másfélszeresére drágultak röpke egy hónap alatt.
A technológiai szektor képviselőjeként a részvény már tavaly novemberben nyertese volt az új amerikai elnök megválasztásával indult „Trump-trade-nek”, ahogyan az is segítette az árfolyamot, hogy a cégvezér Jászai Gellért decemberben a magyar miniszterelnökkel együtt meghívást kapott az amerikai elnök floridai rezidenciájára, ahol Elon Musk, Szijjártó Péter és Michael Waltz mellett Donald Trumppal is egyeztetett, többek között a mesterségesintelligencia- és a magyar űripari fejlesztésekről, valamint a globális technológiai együttműködés lehetőségei is szóba kerültek.
A 4iG elnöke január végén az Egyesült Arab Emírségekbe is elkísérte a magyar kormányfőt. Abu-Dzabiban a távközlés, az infrastruktúra, az űrkutatás és a fejlett technológia területén megvalósuló közös beruházási lehetőségekről is tárgyalt Jászai az arab ország magas rangú üzleti és politikai képviselőivel.
Bőven van sztori az Alteónál is, melynek papírjai januárban 36 százalékot raliztak, a megújuló energiát hasznosító közműcég ezzel már most komoly esélyessé lépett elő a 2025 hazai sztárrészvénye címre.
Az újgenerációs energiaszolgáltató papírjai az elmúlt években rendre kiemelkedő hozamokat szállított csúcsra futó eredménytermelése elismeréseként, tavaly pedig rekordszintű osztalékot is kifizetett a befektetőknek. A részvényt ugyanakkor még január elején is meglehetősen alulárazottnak tartották az elemzők, előbb ugyanis az Erste, majd az MBH Bank emelte a célárat, minden eddiginél magasabbra várva az árfolyamot. Az árfolyamralit az optimista szakértői kilátások mellett a társaság frissített stratégiája is fűtheti. A vállalatcsoport ugyanis tervei szerint 2030-ra regionális fenntarthatósági bajnokká válna, a környező országokra is kiterjesztve tevékenységét. A vezetőség reményei szerint hat éven belül az EBITDA-szintű eredmény elérheti a 300 millió eurót.
A két legjobban teljesítő hazai papír mellett is akad még szép számban egy hónap alatt 10 százalék feletti hozamot szállító papír. Nem járt rosszul, aki a CIG Pannónia részvényeit vette, mert a biztosító 15 százalékos felértékelődéssel kezdte az évet. Szépen hozott a konyhára a magáról mostanában keveset hallató vagyonkezelő, az Appeninn, és a pesti parkett zászlóshajója, az OTP is, amely januári emelkedését sajátrészvény-vásárlásokkal is megtámogatta.
Két számjegyű árfolyam-emelkedést tudhat maga mögött rajtuk kívül még a 4iG-hez hasonlóan
A BUX-indexet alkotó részvényekkel nem igazán lehetett melléfogni januárban, a 16 komponens közül egyedül a Richter kurzusa fordult le, az is mindössze 2 százalékkal. A gyógyszergyártó növekedési kilátásait hosszabb távon továbbra is kedvezően ítélik meg az elemzők, az elmúlt bő egy hónapban azonban több negatív hír is érkezett a házuk tájáról. Orbán Gábor vezérigazgató egy tavaly év végi interjúban arról beszélt, a társaság a tavalyinál nehezebb évre számít, a csúcskészítménynek számító Vraylar értékesítésének felfutása lassulhat, és az osztalékemelés üteme sem feltétlenül fenntartható idén. A Richter tengerentúli értékesítési partnere, az AbbVie a várttól némileg elmaradó, 3,267 milliárd dolláros bevételt ért el a Vraylaron 2024-ben, a termék tengerentúli bevételeit pedig a jövőben apaszthatja, hogy az antipszichotikum bekerült azon termékek közé, melyek árát az amerikai kabinet csökkenteni szeretné 2027-től a Medicare program keretében. Az árfolyamba ezek az aggodalmak is beépülhettek, megtörve a tavalyi emelkedő trendet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.