A Richter csúcskészítménye, a Vraylar is felkerült annak a 15 gyógyszernek a listájára a tengerentúlon, melynek árát újratárgyalhatják az Egyesült Államok Medicare programjának keretében.
A hétfőn leköszönő Biden-kabinet pénteken tette közzé azoknak a vényköteles gyógyszereknek a listáját, melyeknek a 2022-ben elfogadott inflációcsökkentési törvény alapján újratárgyalnák a Medicare szövetségi egészségbiztosítási program keretében biztosított kedvezményes fogyasztói árát.
A Richter kutatói által kifejlesztett, a tengerentúlon az AbbVie által forgalmazott antipszichotikum mellett szerepelnek a listán
Jellemzően olyan készítmények, melyek kifejezetten drágának számítanak a piacon, különösen a Medicare programban biztosított, 65 évnél idősebbeknek, illetve a fogyatékkal élő amerikaiak számára.
Az érintett készítményeket forgalmazó vállalatok február végéig dönthetnek arról, hogy részt vesznek-e gyógyszerek árának csökkentéséről szóló tárgyalásokban a kabinettel, ellenkező esetben adóbírságra számíthatnak. Utóbbit csak akkor kerülhetik el a kormánnyal nem együttműködő gyártók, ha gyógyszerüket teljesen kivonják a Medicare programból, ami viszont hatalmas piacvesztéssel járna számukra.
A szóban forgó készítmények ára 2027-től változna az ütemterv szerint, és a jogszabály értelmében legalább 25 százalékkal kerülnének kevesebbe a jelenleginél, a kormány azonban várhatóan ennél nagyobb mértékű kedvezményt szeretne kicsikarni.
Tavaly 10 népszerű vényköteles gyógyszerre vonatkozóan sikerült a kormányzatnak árengedményeket kiharcolnia 2026-tól kezdődően, melyek mértéke 38 és 79 százalék között szór.
A piaci szereplők és a szövetségi kormány közötti tárgyalások idén novemberben kezdődnek majd, az új árakat pedig még december előtt közzé is tenné a kormányzat.
Nem világos, hogy a hétfőn hivatalba lévő új elnök, Donald Trump tervez-e bármilyen változtatást a programban. A Biden-kormányzat tisztviselői azt sugallták, hogy erre nem lenne lehetősége, mivel a törvény részletes kiválasztási kritériumokat határoz meg.
Emellett a közvélemény is az árcsökkentés mellett áll. A KFF egészségügyi nonprofit szervezet pénteken ismertetett felmérése alapján ugyanis az amerikaiak több mint felénél, köztük a republikánus szavazók több mint felének véleménye szerint ugyanis elsődleges prioritás a tárgyalások alapját képező vényköteles gyógyszerek körének bővítése.
A listára idén felkerült gyógyszereket 5,3 millió amerikainak írták fel a Medicare program keretében 2023. november 1-je és 2024. október 1-je között, a 15 készítmény 41 milliárd dolláros forgalmat ért el ebben az időszakban, 14 százalékát adva a Medicare Part D alprogram kiadásainak.
A Vraylar jelenleg 2 ezer dollár körüli összegbe kerül az amerikai pácienseknek egy 30 napos kezelést figyelembe véve, de a Medicare keretében ennél lényegesen olcsóbban, 1200-1500 dollár közötti összegért lehet hozzájutni.
A hír annyiban nem meglepő, hogy az amerikai kormányzat már számtalanszor nekiment a támogatott gyógyszerek árának, s mindig téma volt, hogy a Vraylar bekerül-e. Hát most bekerült
– kommentálta a hírt Miró József, az Erste vezető elemzője.
A szakértő szerint a Vraylar teljes gyógyszeréletciklusának árbevételét mintegy 1,5 milliárd dollárral érintheti az árcsökkentés, ami a Richter esetében kevesebb, mint 300 millió dollár (120 milliárd forint) mínuszt jelenthet bevételként és nagyjából eredményként is. Ez egy részvényre vetítve valamivel nagyobb, mint a napi volatilitási tartomány.
A cariprazine hatóanyagú Vraylar 2,34 milliárd dollár bevételt termelt a teljes amerikai piacon 2024 első három negyedévében, a tavalyi az egész éves értékesítési számokat a január 31-én érkező pénzügyi beszámolójában teszi majd közzé az AbbVie. A Richter február 28-án teszi közzé 2024-es jelentését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.