A thai tőzsdébe vetett bizalom visszaállítása érdekében a piacműködtető úgy határozott, ezentúl csak a SET 100 indexben szereplő részvényeket lehet majd csak shortra eladni, a parkett többi szereplőjének papírjait pedig sem shortolásra, sem magas frekvenciájú, azaz gyors adásvételeket lebonyolító kereskedésre nem lehet majd használni – derült ki a világ idén legrosszabbul teljesítő tőzsdéjének elnöke, Asadej Kongsiri nyilatkozatából, melyet a Bloomberg szemlézett. A döntés azonban még nem jogerős, azt ugyanis a tőzsdefelügyelet is jóvá kell még hagyja.
Asadej szerint azért van szükség a tiltásra, mert a parkett az elmúlt időszakban a fedezeti alapok és a daytraderek, azaz a napon belüli, gyors részvényadásvételből élő kereskedők célpontjává vált, akik a shortra eladásokon keresztül lenyomták a részvények árfolyamát, ellehetetlenítve ezzel a piac tartós felfutását. A tőzsde vezetősége szerint ezt támasztja alá az a tény is, hogy az elmúlt két évben közel 10 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a külföldi befektetők a thai parkettről.
A shortolás egy olyan tőkepiaci művelet, melynek során a befektető kölcsönvesz egy adott mennyiségű részvényt egy erre nyitott féltől, rendre brókerétől, majd a megkapott papírokat a nyílt piacon értékesíti, és reménykedik benne, hogy a részvények ára csökkenni fog, így azokat olcsóbban tudja visszavásárolni, mint ahogy eladta. A két árfolyamszint közti különbözetet ugyanis zsebre teszi profitként, a részvényeket pedig visszavételük után visszaadja eredeti tulajdonosuknak.
A pesszimista befektetők számára pedig tevékenységükből az idén is sok babér teremhetett: a SET index több mint 10 százalékot vesztett az idén értékéből, ezzel a Bloomberg adatai szerint a legrosszabbul teljesítő nagyobb tőzsdének tekinthető a világon 2025-ben.
A szakértők szerint ugyan a shortosoknak is lehet szerepük a thai tőzsde pocsék teljesítményében, arra is felhívják a figyelmet, hogy a thai gazdaság kilátásai kifejezetten gyengék, ahogy a vállalati eredmények is rendre elmaradnak a várakozásoktól, így megalapozottnak tekinthető a befektetők árfolyamesésre felvett pozícióinak növekedése.
Azt azonban az adatokat látva nem lehet mondani, hogy a shortosok átvették volna az uralmat a piac felett: augusztus 19. óta, az ilyen irányú adatközlés kezdete óta mindössze 7,1 milliárd dollárnyi shortpozíció került felvételre, ami a teljes kereskedési volumen alig 4 százalékát tette ki ezen idő alatt. A világ nagyobb tőzsdéi közül másfél éve már a dél-koreai piacon is tiltott a shortolás, annak feloldása viszont már március végével bekövetkezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.