Két nap alatt 6 ezer milliárd dollárnyi vagyon pusztult el a Wall Sreeten. A világjárvány kitörése óta nem veszítettek ennyit ilyen rövid idő alatt az amerikai befektetők. És még a „halál 50 órájában” is voltak nyereséges részvények.
A széles piacot leképező S&P 500 index mind a 11 szektora veszteséggel zárta azt a hetet, melynek derekán Donald Trump amerikai elnök bemutatta a vámtáblázatát. A legnagyobb vesztesek a bankok és a magántőke-társaságok voltak, de a tőkevesztők élbolyában helyet szorítottak az elmúlt évek sztárszektorának a technológiának is.
A JPMorgan Chase, a Bank of America, a Citigroup, a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Wells Fargo együttesen közel 300 milliárd dollárt veszített piaci értékéből mindössze két nap alatt. Míg a KBW Nasdaq Bank Index a legrosszabb kétnapos szakaszát zárta a pandémia 2020. márciusi kitörése óta.
A Magnificent Seven részvényei csütörtökön rekord egynapos piaci értékcsökkenést szenvedtek el, több mint ezer milliárd dollárt. A visszaesés pénteken is folytatódott. A csoport két nap alatt 1800 milliárd dollárt vesztett.
Kiderült az is, hogy
mennyire sebezhetőek a magántőke-társaságok.
A Blackstone részvényei közel 10 százalékot estek ezen a héten, míg az Apollo Global Management és a KKR egyaránt 20 százalékos mínuszban zárta a hetet.
A pénz mindig a helyét keresi, s ha kell, befurakszik a tőzsdei résekbe. A héten
a recessziótól rettegő befektetők rákaptak az alapvető cikkekre.
Ilyenek például az élelmiszerek. De más területek, például a közművek és az egészségügy felértékelődött, mondván, ezeket nem nélkülözhetik az amerikaiak. Feltűnő kivétel volt a hatalmas tőzsdei zuhanás idején, hogy a Hormel Foods és a General Mills élelmiszergyártók részvényei körülbelül 1 százalékot emelkedtek a héten, s a UnitedHealth Group egészségügyi szolgáltató is erősödött 2 százalékot.
Donald Trump szerda esti vámbejelentésével megadta a kegyelemdöfést a BUX indexnek is, mely már korábban elkezdett lefelé korrigálni. Az OTP és a Magyar Telekom fontos támaszokat tört le a héten, míg
a Richter és a Mol viszonylag jól tartotta magát.
Az OTP annak is áldozata, hogy mint a „magyar papír”, az intézményi kitárazások eszköze. A Magyar Telekomot pedig külön sújtotta a kormányzati árszabályozási szándék. A Richter, mint gyógyszerpapír, ilyenkor menedéknek számít, míg az olajrészvényt most a magas osztalék ígérete támasztja. De ha tartósan fennállhat a bizonytalan nemzetközi befektetői hangulat, akkor Richter és a Mol piacán is érdemes készülni a további csökkenésre.
A volatilitás az előttünk álló héten rendkívül magas maradhat. Arra kell számítani, hogy minden újabb vámbejelentésre érzékenyen reagálhatnak a piaci szereplők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.