BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fékezi a gyógyszeripari innovációt az amerikai árszabályozás

Kétpárti lobbi bünteti a gyógyszergyártókat. Míg korábban az árszabályozás a demokraták fegyvere volt. A mostani politikai kampány lassítja az új fejlesztésű, életmentő gyógyszerek bevezetését.

Csúnyán padlót fogtak a gyógyszeripari részvények Donald Trump történelmi rendelete nyomán. Az elnök azt mondta, az Egyesült Államok ugyanazt az árat fogja fizetni a gyógyszerekért, mint az a nemzet, amelyik a legalacsonyabb árat fizeti a világon. Az amerikai árstop, mely a demokrata Biden elnök politikáját másolja, katasztrofális a piaci hatással járt, többek közt a Richter árfolyamára is rátelepedett. De nem a tőzsdei esés a legnagyobb gond az árszabályozással. 

Cvs,Drugstore,Pharmacy,Prescriptions,Pick,Up,Counter,,Revere,Massac CVS drugstore pharmacy prescriptions pick up counter, Revere Massachusetts USA, January 9, 2019husetts,Usa,
Lassítja az innovációt az árszabályozás / Fotó: Shutterstock

Népszerű politikai boxzsák a gyógyszeripar

Ágazati elemzők attól tartanak, hogy Trump rendelete, mely gyakorlatilag árszabályozást vezet be a Medicaid és a Medicare által lefedett bizonyos gyógyszeripari termékekre, 

elfojtja a gyógyszeripari innovációt, növeli a költségeket és veszélyezteti a betegek életét. 

A Wall Street Journal emlékeztet, hogy az árszabályozás széles körben elterjedt Európában, ám arra is felhívja a figyelmet: 

más nemzetek ostobasága nem jelenti azt, hogy az árszabályozás jó gazdaságpolitika.

Korábban a gyógyszerlobbi elleni hadakozás a demokraták fegyvere volt. A politikusok mellett ügyvédek hada támadja az ágazatot, bár a több százmilliárd dollárnyi ítélet és egyezség szintén beépült a gyógyszerárakba. Amit végsősoron a kormány, a biztosítók, a munkaadók és az amerikai lakosság fizet. Ennek ellenére komoly politikai hozadéka lehet a gyógyszergyárak támadásának, hiszen népszerű amerikai filmek sorának negatív karaktere a gonosz gyógyszergyáros. Újdonság talán abban van, hogy immár

 az eddig piacbarát republikánusok is beálltak a sorba.

 Pedig korábban évtizedeken át képviselték, hogy a gyógyszeripar az életmentő szerek és a jól fizető amerikai munkahelyek forrása.

 

Mit veszít Amerika az immár kétpárti árszabályozással?

A kétpárti támogatást élvező árszabályozás késlelteti a létfontosságú termékek fejlesztését. A rosszabb megtérülésre rátesznek még egy lapáttal a perek. Emiatt a vállalatok is óvatossá válnak, az új termékek bevezetése ugyanis gazdaságilag és jogilag is sebezhetővé teszi az ágazati szereplőket. 

A politikai ellenszélben az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósággal is megromlott a gyógyszergyárak viszonya. 

Ennél is súlyosabb a tehetséges fiatalok elvesztése: a kutató beállítottságú amerikai diákok a kevésbé népszerűtlen természettudományos szakmák felé fordulnak, míg a bevándorlók – akik az amerikai gyógyszeripari dolgozók 40 százalékát adják – barátságosabb országokat választanak. 

A drága új gyógyászati termékek olcsó alternatívája az orvosbiológiai innováció lassulása. 

Egy olyan időszakban, amikor a mesterséges intelligencia, az informatika és az emberi genom feloldása óriási előrelépést eredményezhet az életet megváltoztató gyógyszeripari termékek terén, veszélyes időszak az iparág elidegenítésére, amely ezeket a termékeket megvalósítja.  

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.