Abszolút nem meglepő, hogy folyamatosan gyengült a dollár, hiszen Donald Trump amerikai elnök a jegybanki függetlenséget és Jerome Powellt hétről hétre sértegeti a posztjaival, miközben követeli a jegybanki alapkamat csökkentését.
Többször láttunk már persze precedenst rá a történelemben, hogy az aktuális államfő vagy miniszterelnök nyomásgyakorlással akart beleavatkozni a jegybank monetáris politikájába.
A dollár gyengülését Trump retorikája mellett azonban az elmúlt időszakban további tényezők is segítették:
Március 7. és 14. között a szentiment meg is változott az euró-dollár devizapárban. Ezalatt az egy hét alatt a dollár erősödésére nyitott pozíciók dollárgyengülésbe fordultak át, és a februári 1,0230 mélyponthoz képest az euró-dollár 1,18 felett is járt, ami éves szinten több mint 14 százalékos emelkedés a devizakeresztben.
Az elmúlt 3 hónap alatt a nettó euró long közel kilencszeresére nőtt június végére, és jelenleg is tart a dollártól való eltávolodás, ezt támasztja alá a CFTC (az amerikai származtatott piacok szabályozója) által heti rendszerességgel publikált COT (commitment of traders) riportja.
Kisebb mértékben gyengült a dollár az angol fonttal vagy a svájci frankkal szemben, de így is szignifikánsnak mondható az elmozdulás. A font-dollár jegyzése a január eleji 1,2170-es szintről 1,37 fölé emelkedett júniusra, azaz az angol font 12,5 százalékkal, 3 éves csúcsra erősödött.
Ez év június végéig az intézményi szereplők a COT-riport alapján egyértelműen svájci frank vételi pozíciókat vettek fel, azonban az első negyedéves átlagos COT-riport értékéről felére esett vissza a második negyedév vége felé közeledve, sőt a június 23-i adat már majdnem szentimentfordulást mutatott.
Év elején 0,9150 felett kereskedtek még az dollár-svájci frank devizapárban, azóta 0,7890 alatt is volt jegyzés, ami 11 éves mélypont és közel 14 százalékos csökkenés.
Ez jól mutatja, hogy a svájci deviza továbbra is menekülőeszközként, safe heavenként funkcionál, ha nagy a bizonytalanság.
Technikai szempontból majdnem mindegy, hogy melyik devizapárt választjuk a három közül, mert évek óta nem látott szinteken vannak az árfolyamok, emellett elkezdtek megjelenni a piacon a vezető jegybankári kommentek: van az az árfolyamszint, ahol élhetnek a verbális vagy nyíltpiaci intervencióval.
Christine Lagarde EKB-jegybankelnök egy konferencián úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi euró-dollár szint nem probléma, de 1,20 felett már a túl erős euró gondokat tudna okozni a gazdaságban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.