Nem a legjobb időzítéssel adta ki éves gyorsjelentését az osztrák acélipari óriás, a Voestalpine, hiszen a közzététellel szinte egy időben érkezett a hír a tengerentúlról, a cég egyik kiemelt piacáról, hogy Donald Trump elnök magasabb szintre emeli a vámháborút, s az acél- és alumíniumipari termékek esetében megduplázza, 50 százalékra emeli a márciusban egyszer már feljebb srófolt vámtételeket.
A cél az amerikai acélipar védelme, ilyen pluszteher mellett szerinte végképp értelmét veszti a külföldi ipari alapanyag behozatala. Trump Nagy-Britanniában kivételt tett, mivel a kereskedelmi tárgyalások során a britekkel meg tudott egyezni, így esetükben marad a 25 százalékos vámtarifa. Az elnök ezzel a lépésével bezárja a kaput, azzal nem foglalkozik, hogy
Trump a szokásos forgatókönyv következő fejezetét még nem csapta fel, azaz az intézkedés felfüggesztésével még vár egy kicsit.
A Voestalpine a vámhatásokat még a 25 százalékos mértékkel érvényesítette az áprilisban indult üzleti évére szóló prognózisában. Eszerint a kereskedelmi háború az amerikai vámok oldaláról 40–60 millió euró közötti csökkenést okozhat a kamatfizetés, adózás és értékcsökkenés előtti nyereségben (EBITDA).
Ami nem tűnik igazán jelentősnek annak fényében, hogy a márciussal lezárt üzleti évet 1,666 milliárd eurós EBITDA-val tudták le a szerdán kiadott gyorsjelentésük szerint. Más kérdés, hogy ez már 20 százalékkal, 320 millió euróval kisebb az egy évvel korábbinál.
A folyó üzleti évet is viszonylag optimistán tervezték – Trump bejelentéséig –, méghozzá 1,40 és 1,55 milliárd euró közötti EBITDA-val, ami a korábbi, 1,35 milliárdos saját prognózisukhoz képest előrelépés, és az LSEG 1,5 milliárd eurós becslése is beleesik ebbe a tartományba.
Ami a bevételt illeti, itt nem adtak közre frissítést. A cég bevétele a lezárt üzleti évben 16,68 milliárd euróról 15,7 milliárdra esett vissza, míg az LSEG által megkérdezett elemzők kisebb, 15,85 milliárd eurós csökkenésre számítottak. A cégnél azt remélik, hogy a lassabb tempóra váltó amerikai gazdaság által igényelt, a vámok miatt feleslegessé váló acélipari termékeket a konjunktúra elé néző Európában tudják értékesíteni.
Az elsősorban az autógyártókat acélipari termékeivel ellátó Voestalpine vezetése szerint az amerikai vámok és a kereskedelmi korlátok mellett más tényezők is nehezítik a cég tevékenységét. Ide sorolják a magas munkaerő- és energiaköltségeket, valamint a szigorú szén-dioxid-kibocsátási szabályozást, amit még a rendszerszintű bürokrácia is súlyosbít.
Üdvözölték ugyanakkor az európai autóiparra vonatkozó uniós károsanyag-kibocsátási normarendszer enyhítését, amit az iparág lobbizott ki Brüsszelnél. A konkrétumok kidolgozása azonban itt még hátravan.
Európa versenyképességének biztosítása érdekében alapvető változásokra van szükség az energia-, klíma- és iparpolitikában
– hangsúlyozta Herbert Eibensteiner vezérigazgató, utalva arra, hogy itt még nem állhatnak meg a politikusok. Hazai pályán is vannak nehézségeik, a Voestalpine májusban arra figyelmeztetett, hogy az ausztriai megnövekedett energiaköltségek veszélyeztetik versenyképességet, és árcsökkentést kért az osztrák kormánytól.
A társaság részvényárfolyama ugyanakkor acélosnak mondható, az év eleje óta 30 százalékot erősödött, ebből a mai napi termés – délig – 3,8 százalékot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.