BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt az új rekord az áruhiteleknél, egyre több és nagyobb kölcsönt igényelnek a magyarok

Az áruhitel-szerződések száma és értéke is rekordot döntött 2024-ben, miközben egyre feljebb kúszik az egy ügyletre jutó átlagos összeg is. A felfutásban jelentős szerepet játszott az online értékesítés további térnyerése.

Minden szempontból új csúcsokat hozott 2024 az áruvásárlási hiteleknél: a szerződések száma és értéke éppúgy rekordot döntött, mint az egy szerződésre jutó átlagos összeg és a teljes állomány – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.

szb20151127_6280
Az áruhiteleknél hosszú évek óta jelen vannak a nullaszázalékos THM-et kínáló ajánlatok / Fotó: Székelyhidi Balázs

A jegybank statisztikái szerint az új áruhitel-szerződések összege 46,44 milliárd forintot ért el 2024-ben: ez amellett, hogy 15 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, új rekord is egyben. A megkötött szerződések száma szintén új csúcsra emelkedett tavaly: elérte a 180,1 ezret, ami bő egytizedével magasabb a 2023-ban regisztrált 163 ezernél. Miután pedig a szerződéses volumen gyorsabban nőtt az ügyletek számánál, az egy szerződésre jutó összeg is tovább emelkedett: tavaly már 258 ezer forint közelében járt, pontosan tízezer forinttal magasabb szinten, mint egy évvel korábban.

Az áruvásárlási hitelek állománya szintén rekordot döntött decemberben, és elérte a 38,5 milliárd forintot: ez 17 százalékos bővülést tükröz 2023 végéhez képest, ami jóval gyorsabb a teljes lakossági piac átlagánál. A jóval 38 milliárd forint feletti állomány azért is figyelemre méltó, mert az elmúlt években rendre 28 és 33 milliárd forint között ingadozott a portfólió mérete, és ebből a sávból most sikerült élesen kiugrani.

Az, hogy az áruvásárlási hitelek iránti kereslet ilyen intenzívvé vált az elmúlt időszakban, több okkal is magyarázható. 

Az egyik, hogy a szezonális szempontból fontos hónapok – az iskolakezdés, illetve a karácsonyi ünnepkör előtti időszak – tavaly is igen erős érdeklődést hoztak: csak az év utolsó három hónapjában közel 56 ezer új szerződést kötöttek az ügyfelek, ami nagyjából 31 százalékát adta a teljes számnak.

A másik fontos ok, hogy az áruvásárlási hiteleknél változatlanul sok az akciós ajánlat: a nullaszázalékos THM mellett kínált konstrukciók most is mindennaposnak számítanak.

Szintén nagyban hozzájárulhatott a piac fejlődéséhez az online értékesítés felfutása: a nagyobb webáruházaknál ma már közvetlenül elérhetők a finanszírozási ajánlatok, ami nyilvánvalóan nagyon jót tesz az érdeklődésnek. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az áruhitelezés szempontjából releváns termékcsoportoknál – háztartási nagygépek, számítástechnikai eszközök, szórakoztató elektronikai cikkek – az elmúlt években érezhető mértékben emelkedtek az árak, ami hozzájárult az átlagos hitelösszeg már említett emelkedéséhez is.

A sorozatos csúcsok ellenére viszont az áruvásárlási kölcsönök viszonylag kis szeletét adják a fogyasztási hitelek piacának. Személyi kölcsönökből például egy hónap alatt többet kihelyeztek tavaly a bankok, mint áruhitelekből egy teljes év alatt, és a tavalyi, 46,5 milliárd forint körüli új szerződés is töredéke a teljes fogyasztásihitel-piac közel 1300 milliárdjának. Hasonló a helyzet a portfólió méreténél is: az MNB adatai szerint a fogyasztási hiteleknél decemberben már a 4900 milliárdos szintet súrolta az állomány, amelynek az áruhitelek csak a töredékét adták.   

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.