BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aprózza magát a Mol

A Mol áprilisi közgyűlésén dönthetnek a részvények felaprózásáról. Ez meghozhatja a kisbefektetők kedvét a papírhoz

A Mol április 13-i közgyűlésének napirendi pontjai közt szerepel az „A” sorozatú törzsrészvények névértékének módosítása. A közgyűlés előtt 21 nappal köteles a cég közzétenni a határozati javaslatot, így a hét közepén derülhetnek ki a részletek.

Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője szerint a piac a Richter 2013-as hasonló lépése után tizedelésre számít. Úgy véli, egy ilyen döntés vonzóbbá tenné a papírt a kisbefektetők számára. A döntésnek marketingértéke is van, jobban odafigyelnek a papírra – tette hozzá érdeklődésünkre. A döntés után viszonylag gyorsan, néhány nap alatt végbemehet a felaprózódás.

Virág Ferenc, a Random Capital elnök-vezérigazgatója felhívta a figyelmet, hogy az intézményi befektetők egy 4-5 ezer forintos értéket, azaz negyedelést-ötödölést tartanának elfogadhatóbbnak, a papír „komolyságának” megőrzése végett. A felaprózás utáni árfolyam persze csak pszichológiai kérdés, de a kisbefektetők a tizedelés utáni kétezer forint körüli árfolyamon szívesebben vásárolnának. A nagy befektetési alapok egy optikailag alacsonyabb szám esetén is reálisabban ítélik meg a cég értékét – fűzte hozzá a Random Capital vezetője.

Virág Ferenc szerint az aprózás azt a célt is szolgálja, hogy hosszú távon így több kis tulajdonosa lesz a cégnek. Egy ellenséges felvásárlással szemben is ellenállóbb lehet egy több tulajdonossal rendelkező cég. A viszonylag drága részvény távol tarthatja a kisbefektetőket, míg a felaprózódás után az érdeklődés élénkülése még növelheti is az árfolyamot. A Richter 2013 júliusában tizedelte a részvényeit, s az átállás utáni két hétben megugrott az árfolyama, és voltak látványosan nagy forgalmú kereskedési napjai is.

Csokipapír közel húszmillióért

Egy részvény magas árfolyama arra jó, hogy kiszűrje a kisbefektetőket – állítja Warren Buffett, ezzel indokolva, hogy cége, a Berkshire Hathaway nem aprózza fel a 259 ezer dolláros árfolyamú, „A” sorozatú részvényeit. A Google-tulajdonos Alphabet papírjai is magasan, 870 dollár felett járnak, 850 körül mozognak az Amazon és 260 körül a Tesla papírja. Európában a patinás svájci csokoládégyár, a Lindt részvénye kerül kiugróan sokba, darabjáért 67 ezer svájci frankot (kb. 19 millió forint) kérnek mostanában.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.