Turizmus

Nagy az érdeklődés a turisztikai hitel iránt

Több mint 30 milliárd forintot igényeltek eddig Széchenyi Turisztikai Kártyával.

November végéig 30 milliárd forint szabadon felhasználható forrást igényelt a Széchenyi Turisztikai Kártya Konstrukcióban összesen 777 vállalkozó – derül ki a KAVOSZ Zrt. kimutatásából.

A lehetőséggel elsősorban szálláshelyeket és vendéglátóhelyeket üzemeltető kis-és középvállalkozások éltek eddig.

A Széchenyi Turisztikai Kártya szeptember 21. óta segíti az ágazati szereplők talpon maradását. Különlegessége, hogy rendkívül előnyös hitelkonstrukciót biztosít kifejezetten turisztikai vállalkozások számára, a COVID-járvány kedvezőtlen hatásainak mérséklésére – olvasható a közleményben.

Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország

Eddigi a befogadott hitelkérelmek 61%-át mikro-, 32%-át kis-, 9%-át közepes vállalkozás nyújtotta be.

Az igényelt hitelösszeget vizsgálva a vállalkozásméret szerinti megoszlás 32-50-18%. A befogadott hitelkérelmek nagyságát tekintve a teljes igényelt összegből az éttermi, mozgó vendéglátás 34%-kal, a szállodai szolgáltatás 15%-kal részesedik, szintén kiemelkedő még az utazásszervezés 12%-kal. Őket az egyéb szárazföldi személyszállítás követi a sorban 10%-os részesedéssel.

A Széchenyi Turisztikai Kártyával életre hívása mögött széleskörű szakmai konszenzus állt.

A legfontosabb most a munkahelyek védelme és a szakemberek pályán tartása, melyhez a Magyar Turisztikai Ügynökség minden lehetséges eszközt megragad. Ilyen a Széchenyi Turisztikai Kártya is, amely szabad felhasználású folyószámlahitel, tehát ezt a forrást a turisztikai vállalkozások akár bér-, vagy működési költségekre is fordíthatják

– fogalmazott Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója.

„A magyar turizmus-vendéglátás dinamikusan fejlődő ágazat, amely tavaly a hazai össztermék (GDP) 13 százalékát adta. A 400 ezer embert foglakoztató ágazat azonban a koronavírus-járvány hatására óriási bajba került” – jelentette ki Krisán László a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.

Ezért a turisztikai vállalkozások megsegítése és a megfelelő mennyiségű és minőségű szolgáltató jelenlétének biztosítása stratégiai jelentőségű feladat a magyar turizmusban

– tette hozzá.

Fontos kiemelni, hogy a konstrukció kizárólag a turisztikai szektorban tevékenykedő mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára elérhető, szabadfelhasználású, és teljes egészében kamat- és költségmentes (a vállalkozásoknak csak a hitelhez kapcsolódó garantőrintézményi kezességvállalás nettó, támogatással csökkentett díját kell fizetniük). Az igényelhető összeg felső határa 250 millió forint,

a Programban rendelkezésre álló keretösszeg 100 milliárd forint. A 1, 2, vagy 3 éves futamidőre is igényelhető.

Az új hiteltermék a Széchenyi Kártya Program termékpalettáján, a KAVOSZ Zrt. koordinálása mellett érhető el. A vállalkozások hitelhez jutását ezen konstrukcióban a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességvállalása segíti. A vállalkozások a területi kereskedelmi és iparkamarák, a KAVOSZ Zrt. irodáiban, illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségénél tudják igényelni a hitelt.

Magyar Turizmus Széchenyi Kártya Program Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ)
Kapcsolódó cikkek