Az elmúlt év utolsó hónapjaiban vastag sugárban ömlött a pénz a bankokhoz. A lakosság tehát mostanában érzékelhetően ezt a megtakarítási formát részesíti előnyben. A dolog azért igazán érdekes, mert korábban mind a felügyelet, mind maguk a pénzintézetek aggodalmukat fejezték ki: a dinamikus hitelkihelyezés a megtakarítók kedvetlensége miatt a forrásellátottsági mutatók romlásához vezethet. Őszre azután elhallgattak ezek a panaszok.
A számokat persze némiképp torzíthatja, hogy a fiókokból előkerült euróövezeti valuták forintbetétként a bankokhoz vándoroltak. Ennek a pénzesőnek az áldásait azonban szinte kizárólag az OTP Bank élvezhette. Egyes pénzintézetekre lebontva (már csak a megfelelően széles körű adatok hiánya miatt is) persze nemcsak nehéz, hanem lehetetlen lenne vizsgálni ezt a folyamatot. A bankszektor egészét tekintve azonban még akkor is látványos a gyarapodás, ha az említett sublótpénzeket leszámítjuk.
Érdemes eltűnődni azon, hogy ez a jelenség vajon mit takarhat. Az első és legfontosabb - egyúttal persze igen szomorú - következtetés lehetne, a lakosság pénzügyi kultúra terén várt fejlődése még várat magára. A lekötött pénzintézeti betétek hozama ugyanis általában kifejezetten alkalmatlan arra, hogy az ilyesmire kicsit is odafigyelők szívét megdobogtassa. Közhely, hogy jellemzően a tőzsdei válság és az állampapír-piaci hozamok visszaesése, a piaci bizonytalanságok idején "fedezik fel" még az igényesebb befektetők közül is sokan a pénzintézeteket. (Megjegyezzük, most semmiképpen sem ez a helyzet.)
Visszatekintve azonban jól látható, hogy 1998-ban, a nyár végi tőzsdei és pénzügyi válság hatására a megtakarítási formák között igen jelentős átrendeződés ment végbe. A befektetési jegyek elvesztették addig kivívott különleges népszerűségüket, és felvirradt a bankoknak. Az év novemberében az összes új megtakarítás mindössze 26 százaléka kötött ki a pénzintézeteknél, decemberben azután ez az arány már 73 százalékos, és januárban is roppant magas, 68 százalékos volt. Az orosz válság egyébként a befektetési jegyeknél is alighanem akkoriban még csak bimbózó vonzalomnak vetett meglehetősen hosszú időre véget.
Ennél sokkal kisebb nagyságrendben, de hasonló helyzet következett be akkor, amikor a világgazdasági növekedés lassulni kezdett, majd felbukkantak a recesszió jelei. (Ezt egyébként egy kisebb tőzsdepánik - a technológiai lufi kipukkadása - vezette fel.) Magyarországon közben az addig szépen lefelé tartó inflációs folyamat megfordult, ami még a legbiztonságosabbnak tartott állampapír-befektetéseknek sem tett jót. Még ezeken a biztonságos ügyleteken is lehetett veszteni. A megtakarítók egy része az ilyen folyamatok alapján mond le a magasabb hozamkilátásról, az alacsonyabb, de biztos kamatokat választva.
A bankok kamatpolitikája egyébként meglehetősen érzékenyen - bár nyilvánvalóan késve - reagál a pénzvándorlásokra. A sorozatosan tapasztalható betétkivonás és a források szűkülése a betéti kamatoknak a magánszemélyek számára kissé kedvezőbbé alakításához vezethet. (Ez történt tavaly tavasszal.) Akkor azonban, amikor minden külön erőfeszítés nélkül is szépen gyarapodnak a bankbetétek, a pénzintézetek boldog féktelenséggel nyirbálgatják a betéti kamatokat. A különböző adatokat (átlagos betéti kamatszint, a hitelek és a betétek közötti kamatkülönbözet, vagyis a marzs és a megtakarítások típusonkénti alakulása, pénzintézeti akciók és reklámok) vizsgálgatva úgy tűnik, hogy a bankok üzletpolitikáját ezen a téren a háztartások magatartása sokkal inkább befolyásolja, mint az egymás közötti verseny. Ezt támaszthatja alá, hogy a pénzintézetek éppen akkor növelték marzsukat, amikor - állítólag - a legnagyobb vehemenciával kezdtek a lakossági piac meghódításához.
Egy a befektetési és megtakarítási szokásokról készített, kétezer pénzügyi döntéshozó megkérdezésével végzett felmérés szerint csak minden tizedik háztartás tudja bevételének legalább ötödét félretenni. A megtakarított jövedelem aránya pedig átlagosan 8 százalék. Az adatokból - ha hiszünk nekik - nyilvánvalónak látszik, hogy viszonylag szűk réteg igen jelentős hatással bírhat a megtakarítások alakulására.
Ők lehetnek azok, akik időnként jobb befektetési helyet keresnek. Így történt az orosz válság kitörése előtti évben, amikor egyetlen hónap alatt majdnem 45 milliárd forint zúdult át a részvénypiacra. A bankbetétekben a növekedés ekkor látványosan vissza is esett. Máig is vitatott, bár roppant valószínűnek tűnik, hogy a 1999. év ingatlanboomját is részben ilyen átvándorló pénzek eredményezték. Az átzúduló pénzfolyam folyamatos szűkülése, majd szinte teljes elapadása - az állam sorozatos erőfeszítései mellett is - gyorsan véget vetett az ingatlanpiaci árak robbanásszerű növekedésének. (Ezt a tényt mára az ezen a piacon érdekelt szereplők egy része is kénytelen-kelletlen, ha el nem is ismeri, legalább nem tagadja.)
A helyzet ma valószínűleg megérett arra, hogy a félretett pénzek egy része ismét útnak induljon. A háztartási vagyonokban ugyanis túlsúlyossá vált egyetlen típus, a bankbetét. Kérdés persze, hogy most milyen területet részesítenek a befektetők előnyben. (Az sem lenne csoda, ha egy kis "figyelem" ismét a részvényeknek jutna.)
Bármi történjék is azonban, a megtakarítások alakulásával kapcsolatban egyelőre aligha van okunk aggodalomra. A mintegy két évvel ezelőtti kételyek, amikor nem a megszokott ütemben gyarapodott a háztartások vagyona, mára tovatűntek. A megtakarítási kedv tehát néha lanyhulhatott, az viszont tény, hogy a lakosság kuporgatott forintjai a rendszerváltás után majdnem folyamatosan gyarapodtak. Mielőtt azonban a tökéletes biztonság hitében ringatnánk magunkat, nem árt emlékezni: 1992-ben a negatív reálkamat (tehát az inflációt alulmúló kamat) képes volt elérni, hogy a lakosság többet költsön, mint amennyit félretesz. A globalizáció kiterjedése pedig azt eredményezi, hogy a befektetési alternatívák között ne csak magyarországi lehetőségek jelenjenek meg.
B. Varga Judit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.