El Mundo
A június 20-ra kitűzött sztrájk előtt már ismét ellentét van a szakszervezetek és a kormány között, miután a szocialista UGT és a kommunista CO szakszervezet azzal a javaslattal állt elő, hogy a minimálisan szükség szolgáltatás a városi közlekedésben 5 és 10 százalék között van. Úgy látszik, az összeegyeztethetetlen érdekek és az objektív, ezért vitathatatlan kritériumokra támaszkodó jogi szabályozás hiánya miatt az egyetértés nem alakulhat ki. A sztrájkjog törvényes szabályozása nélkül egyelőre csupán az világos, hogy a kormány és az önkormányzatok felelőssége a minimum meghatározása, az alkotmánybíróság korábbi ítéleteiben csak laza utalások találhatók a lényegesnek tartott ágazatokra. A kormány számára a minimális szolgáltatások mértékének eldöntésénél annak kell vitathatatlan elvként szolgálnia, hogy a sztrájk alkotmányos jogát össze kell egyeztetni más, nem kevésbé alapvető jogokkal: a munkára, a tanulásra és a gyógykezelésre való joggal. A közlekedésben ez azt jelenti, hogy akik mégis dolgozni akarnak, azoknak elviselhető várakozási idővel el kell jutniuk munkahelyükre. Ezt a sztrájkolóknak tiszteletben kell tartaniuk, a jogsértést pedig meg kell büntetni.
Financial Times
Az Európai Uniónak a vállalatfelvásárlásokról szóló eljárási szabálya tíz év után reformra szorult, az ennek tervezetéről készült zöld könyvet ért bírálatokra most válaszolt Mario Monti, a brüsszeli bizottság illetékes tagja. A reform két pontban az amerikai megoldáshoz közelít: a domináns piaci pozíciót mint krité-riumot a verseny lényeges visszafogása váltaná fel, és kedvezőbb elbírálásban részesülnének a költségelőnyt a fogyasztóknak továbbadó összeolvadások. Monti szerint a kritériumok módosításáról még további viták szükségesek. A nehézség azonban a reformjavaslattal az, hogy növeli az engedélyezési eljárásban a hatósági mérlegelés lehetőségét. S a fő panasz az, hogy az eljárásban a brüsszeli bizottság egyszerre ügyész, bíró és esküdtszék. Monti javasolt változtatása nem igazán választaná el a felvásárlási javaslat kivizsgálóját a döntő hatóságtól. Az USA-ban azért lehet rugalmasabban dönteni, mert a felvásárlási döntéseket független mérlegelés céljából bíróság elé terjesztik.
The Wall Street Journal
Aki kétkedne abban, hogy a piacok a bizalom alapján működnek, nézze meg, milyen mészárlás történt a Wall Streeten, miután váratlanul lemondott a Tyco International vezérigazgatója, aki ellen bűnügyi vizsgálat is indult. A Tyco botránya csak a legújabb bizalmi válság a vállalatok könyveinek vezetési és azok vizsgálati módszerei miatt. Az Adelphia részvényesei megtudták, hogy a főrészvényes család személyes bankjaként használta a vállalatot. A Dynergy vezérigazgatójának azért kellett lemondania, mert kiderült, ugyanannak a piacnak mindkét oldalán működött. Az értékpapír- és tőzsdebizottság olyan tekintélyek ellen folytat vizsgálatot, mint a Xerox, a GE és a Microsoft. A fellendülés idején a befektetők bíztak, és elnézték a vállalatoknak az apró betűvel írt szabályok áthágását. Most sokan erre fizettek rá. Aktivizálódtak, és pénz felmutatását is kérik a vezérigazgatóktól, nem csak üzleti tervét. A bizalmi válság okozza, hogy noha az amerikai gazdaság ismét nőni kezdett, a részvénypiacok lanyhák, vagy még rosszabbak. Ez az oka a dollár gyengeségének is, a külföldi befektetők felülvizsgálják az amerikai vállalattulajdonlási gyakorlatba vetett hitüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.