BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lisszaboni versenyfutás

2004.11.08., hétfő 00:00

Az Európai Unió aligha lesz képes elérni, hogy 2010-re a világ legversenyképesebb gazdasága legyen - figyelmeztet a Wim Kok volt holland miniszterelnök nevével fémjelzett munkacsoport, amely félidős mérleget készít a lisszaboni stratégia végrehajtásáról.

Négy éve, a lisszaboni csúcson a közösség állam- és kormányfői még bizakodóak voltak a tekintetben, hogy a közösség képes utolérni az Egyesült Államokat és Japánt. Ám most itt a hideg zuhany: nem sikerült befogni a versenytársakat (az EU-ban az egy főre jutó GDP alig 70 százaléka az amerikainak), miközben - Kínával és Indiával - a riválisok száma még nőtt is.

Komolyan kell venni a Kok-jelentés figyelmeztetéseit, intenek az üzleti élet szereplői, mert különben a lisszaboni stratégiából könnyen lisszaboni tragédia lehet. A jelentés készítői kiábrándítónak tartják az eddigi teljesítményt, s a lemaradás behozása érdekében nagyobb tagállami szerepvállalást, nemzeti akcióterveket szorgalmaznak a növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésére.

Európának most nagyobb szüksége van egysége és dinamizmusa erősítésére, mint eddig bármikor - mondta Jacques Chirac francia elnök George W. Bush amerikai elnök újraválasztása kapcsán. Az EU-csúcs alkalmából a lisszaboni célok újragondolását, kutatásra és innovációra pedig 100 milliárd euró átcsoportosítását sürgette Gerhard Schröder német kancellár. A csúcs résztvevői végül újból hitet tettek stratégiai céljuk mellett, hogy az EU a világ legversenyképesebb gazdasága legyen, ám jövő tavaszra halasztották a döntést a konkrét lépésekről.

Vagyis tovább tart a lisszaboni versenyfutás. (KoM)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.