BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Teljesítménykényszer

2006.08.28., hétfő 00:00

Az elmúlt hét belpolitikai történéseit vizsgálva kétségkívül két téma tolakodna az első helyre: az augusztus 20-i tűzijáték „viharos” utóélete, illetve – az ország jövője szempontjából jóval fontosabb – konvergenciaprogram ismertetése. Mivel mindkét esetben számos tényező nehezíti a tisztánlátást, én egy harmadik, nem kevésbé jelentős fejleményre hívnám fel a figyelmet.

A napokban szivárgott ki a közszféra javadalmazásának átalakítási terve, amely – ha megvalósul – egy minden szempontból igazságtalan helyzetet orvosolna. Nevezetesen azt, hogy a közalkalmazottak és köztisztviselők ma úgy juthatnak számos kiváltsághoz, előnyhöz a versenyszférában dolgozókhoz képest, hogy az ott jellemző teljesítménykényszer nem vonatkozik rájuk.

A dicséretes tervek kedvező fogadtatását két körülmény nehezíti. Az egyik, hogy a kormány egyensúlyteremtő intézkedései közepette ez a reform is csak a megszorítások közé sorolódik, holott ennél jóval többről van szó. A másik, hogy az átalakítást az a Draskovics Tibor irányítja az államreform-bizottság élén, aki volt pénzügyminiszterként maga is felelős a mostani katasztrofális költségvetési helyzet kialakulásáért.

Az elutasítás helyett érdemes felülemelkedni az érzelmi és politikai fenntartásokon. Az állampolgároknak azért, mert ezentúl hatékonyabban költheti el az állam az adóforintjaikat, a közszférában pedig azért, mert végre valóban elismerhetik a jobb teljesítményt. GCs

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.