Bármennyire is óriási a kínai részvénypiac, zártsága miatt csak korlátozott hatása van a külföldi tőzsdékre. Vajon hallottunk eddig olyan magyarázatot, hogy az európai részvényárfolyamok szárnyalását a sanghaji vagy a sencseni indexek folyamatos növekedése hajtja?
Fordítva viszont előfordul, így történt tegnap is. Ám a kínai miniválságoknak inkább csak a lélektani hatása jelentős, mivel a kínai indexek a világ nagy részének elérhető származtatott termékekben – érthető óvatosságból – jócskán alulsúlyozottak. Természetesen érthető, hogy a pár százalékos indexgyengülésre a kisbefektetők már a szívükhöz kapva reagálnak, mint ahogyan az is köztudott, hogy sokan – az alacsonyabb árszinteket kihasználva – portfólióépítésre használják ki az alkalmat.
Nem szabad elfelejteni, hogy a külföldi befektetők nagyon korlátozottan, az átlag külföldiek gyakorlatilag sehogyan sem vehetnek a sanghaji, illetve a sencseni tőzsdén forgó belföldi kínai részvényekből. A belső kínai tőzsdeindexek mélyrepülése inkább belügynek nevezhető, minthogy az is. A hatóságok igyekeznek időnként lehűteni a forrongó részvénypiacot, tegnap megháromszorozták a részvényügyletek adóját, és az idén eddig kétszer emelték az alapkamatot. Ám az eddigiekhez hasonlóan nagy valószínűséggel a mostani intézkedés sem veszi el a kínai befektetők kedvét. Beszédes, hogy naponta több tízezer új részvényszámlát nyitnak, számuk mára már megközelíti a 100 milliót, értékük 2250 milliárd dollárra rúg.
A megfontolt lépések iránt elkötelezett hatóságok a túl gyors haladástól tartanak, és rettegnek az összeomlástól. A kínai politikai kulisszák mögé is betekintést nyerő elemzők pedig úgy vélik, az ottani hatóságok igazából nem is akarják túlságosan visszafogni az emberek befektetési kedvét. Legalábbis a jövő évi olimpiai játékokig, hiszen azt szeretnék, hogy az „egyszerű” kínaiak pénzt csináljanak, s a piacok addig is szárnyaljanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.