BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A zöldlobbi rossz irányba mutató dühe

2018.11.12., hétfő 05:00

A ugusztusban a környezetvédők igencsak felháborodtak, amikor Donald Trump amerikai elnök a személygépkocsikra és a teherautókra vonatkozó üzemanyag-hatékonysági standardok fellazítását javasolta. A vita még hevesebbé vált azok után, hogy megjelent az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) jelentése, amely szerint sürgősen drasztikus lépésekre van szükség a szén-dioxid-emisszió csökkentése érdekében.

Miközben a környezetvédők klímaváltozás elleni küzdelme elismerésre méltó, az amerikai javaslathoz hasonló fejleményekre történő reakciójuk rossz irányba mutat. Az emisszió csökkentésére javasolt stratégiájuk alig hozna jelentős változást, sőt sok esetben kontraproduktív, mivel a cégek és a kormányok számára egyfajta kibúvót biztosít. Reális stratégiára van szükség a klímaváltozás elleni küzdelemben, amely a világ technológiai erőforrásait használja fel anélkül, hogy közben korlátozná a gazdasági növekedést.

A járművekre vonatkozó emissziós standardok Trump-adminisztráció által javasolt lazítását támadó bírálatok nagy része a kormányzati javaslat alapjául szolgáló 500 oldalas jelentés két elemére vonatkozott. Először is, a kormányzat elfogadta, hogy a változtatás növelni fogja az üvegházhatású gázok emisszióját, de egyben azt is állította, hogy ez a növekedés nem lesz jelentős. Másodsorban a kormányzat számításai szerint a globális hőmérséklet 2100-ra 3,5 Celsius-fokkal fog növekedni, ha nem történnek intézkedések. Ezek az állítások erős bírálatokat váltottak ki. A Boston Globe szalagcímében azt írta: A Trump-adminisztráció hátradőlve, ölbe tett kézzel nézi a bolygó felmelegedését.

Az IPCC jelentésével újra fellángolt a vita. A jelentés szerint drasztikus intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés mértéke – a 2015-ös párizsi klímamegállapodás által lefektetett célnak megfelelően – az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fok alatt maradjon. Ehhez többek között a belső égésű motorok használatát kell korlátozni, és el kell érni, hogy a globális energiaszükséglet 75 százalékát megújuló energiaforrásokból állítsák elő.

Ezek az intézkedések az IPCC jelentése szerint csökkenteni fogják a szén-dioxid-emisszió mértékét, ám feltehetően nem lesznek elegendők a kívánt cél eléréséhez. Eszerint a globális hőmérséklet 1,5 Celsius-fokos emelkedése már elkerülhetetlennek tekinthető, és a felmelegedés mértéke várhatóan eléri a 2 Celsius-fokot az évszázad végére.

Számos oka van ennek a pesszimista előrejelzésnek. A fejlett országokban sok fogyasztó vallja, hogy támogatja a fenntarthatóságot, ám ennek érdekében jellemzően nem kíván mélyebben a zsebébe nyúlni, vagy elfogadni az ezzel járó kényelmetlenséget.

A fejlődő országok polgárai pedig magasabb életszínvonalat szeretnének, függetlenül attól, hogy annak milyen hatása lesz a globális hőmérsékletre. A cégek ezekre a vegyes impulzusokra úgy reagálnak, hogy az emissziócsökkentő lépéseik nem elég erőteljesek, csak szimbolikus jellegűek, amelyek nem veszélyeztetik a saját gazdasági helyzetüket. A kormányok és a politikusok pedig kerülik az olyan intézkedéseket, amelyek veszélybe sodornák a munkahelyeket, az állásteremtést.

Ennek következtében a fogyasztókat arra bátorítják, hogy vegyenek részt „a jó érzést okozó” tevékenységekben. Nagyrészt jelentéktelennek tekinthetők a fogyasztói magatartás olyan változásai, mint például a szelektív hulladékgyűjtés vagy a műanyag bevásárlótáskák mellőzése. Az Egyesült Államokban például a háztartási szemét csupán a három százalékát teszi ki a keletkező összes hulladéknak.

A cégek pedig a fogyasztók példáját követik. Ezt jól tükrözi, hogy a McDonald’s betiltotta a műanyag szívószálak használatát, miközben kínálatában továbbra is szerepel a marhahús. A szarvasmarha-tenyésztés a globális felmelegedés egyik fő kiváltója a marhák által „előállított” metán miatt. (A metán 28-szor erősebb üvegházhatású gáz a szén-dioxidnál.)

Végezetül azt is le kell szögezni, hogy a kormányok a probléma részeinek tekinthetők, nem a megoldásának. Az amerikai kormány felmondta a párizsi klímamegállapodást, míg az ausztrál kormányzat gyengítette a megállapodásra vonatkozó vállalásait. A berlini kormány is szerepet játszott a német autóiparban kitört emissziós botrányban, továbbá az üvegházhatású gázok emissziója nem csökkent az elmúlt évtizedben az országban. Valójában Németország valószínűleg nem fogja teljesíteni a 2020-as, 2030-as vállalásait, miközben más országokra nyomást gyakorol az elfogadásuk érdekében.

A jelenlegi helyzet precíz értékelése rá fog arra mutatni, hogy rövid távon a csatát már elvesztettük, ami visszavezet minket a Trump-kormányzat vitatott emissziós politikájához.

A Trump-kormányzat politikáját kijelölő jelentés rámutat arra, hogy a király valójában meztelen. A kismértékű, lépésről lépésre történő fenntarthatósági kezdeményezések nem megfelelők, és így értelmetlenek, szükségtelenül akadályozzák a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést. Lehetővé teszik továbbá a fejlődő országoknak, hogy külön elbánást követeljenek a fejlett államoktól, amire nincsen jogalapjuk. Ha ezen a szemüvegen keresztül nézzük a dolgokat, akkor a Trump-kormányzat üzemanyag-hatékonysági jelentése már nem tűnik olyan ijesztőnek.

Úgy vélem, hogy csak két út áll a világ előtt, hogy elkerülje, amit a legtöbb kutató katasztrofális globális felmelegedésnek nevez.

Először is, leállíthatnánk a gazdasági növekedést, mivel a „zöld növekedés” eszméje, amelyet az ábrándozó környezetvédők hirdetnek, tévedés. Egy ilyen extrém lépéshez arra lenne szükség, hogy a világ új módszert találjon ki a gazdasági tevékenységek mérésére. Továbbá ebben az opcióban olyan etikailag kérdéses intézkedések is szerepelnének, mint a kikényszerített népességszabályozás.

A másik megoldásként a világ gazdagabb fele indíthatna egy „Manhattan-projektet” az olyan technológiák kifejlesztésére és elterjesztésére, amelyek megakadályozhatnák az üvegházhatású gázok felhalmozódását. Ezen intézkedések között szerepelne a karbonleválasztás, illetve különböző geotechnikai megoldások, valamint olyan innovációk, mint a növényi eredetű hús, az alternatív építőanyagok, illetve a nukleáris fúziós energiatermelés.

A második megközelítés reális megoldást kínál fel a globális felmelegedés válságára, és egyben kikü­szöböli az első opció morális csapdáit is (ezek közé

tartozna az is, hogy emberek milliárdjait kellene szegénységben hagyni). Csak akkor tudjuk felvenni

a harcot a globális felmelegedéssel, ha a legnagyobb természeti erőforrásunkat, az emberi zsenialitást

vetjük be.

Copyright: Project Syndicate, 2018

www.project-syndicate.org

Yossi Sheffi,

a Massachusetts Institute of Technology (MIT) professzora a mérnöki

rendszerek területén, az MIT Szállítási és Logisztikai Központjának igazgatója

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.