Az idén hozzászoktunk, hogy Európában a tőzsdei és devizapiaci írások esetében a vállalati profit-előrejelzéseket, a szektorszintű és egyedi részvényértékeltségi elemzéseket az év végére kiszorították a politikai események és a tőkepiacok összefüggését taglaló írások. A Brexit és az olasz kormányválság, a kereskedelmi háborús érvek és a német politikai csatározások miatt alig jut hely a makrogazdasági és vállalatértékelési oldalnak, s ez nemcsak az újságokban, hanem sokszor a befektetők fejében is így van.
Mintha ebben a nyilatkozatháborúban nem a múzsák hallgatnának, hanem a józan ész. A sikertelen strasbourgi Brexit-tárgyalás napjai alatt a kábel
(a font dollár devizapár – a szerk.) árfolyama a tárgyaló felek hangulatának megfelelően, minden racionalitást nélkülözve liftezett, majd végül Theresa May sikertelenséget ecsetelő beszámolójának hatására épp oda jutott vissza, ahonnan a hét elején elindult.
Számos példát hozhatnánk még Európából, de a legszembetűnőbb mégis Donald Trump piacmozgató viselkedése. Ezzel érdemes kezdenünk, mert lehetséges, hogy 2019-ben a trumpi nyilatkozatok és határozatok célpontja Európa lesz. Az Egyesült Államok 36 milliárd eurós autóipari kereskedelmi deficittel kezdi az új évet, és ha Trump a kínai és a NAFTA-tárgyalásokat már maga mögött tudhatja, akkor a figyelme nagy valószínűséggel Európa felé fordul. Bár egy ilyen intézkedéscsomagnak a GDP-re gyakorolt hatását az IMF nem látja szignifikánsnak (2019–2020-ban legfeljebb 0,2 százalékos csökkenést jelez előre), a háború füstje ennél jóval nagyobb lehet.
Több igazán fajsúlyos esemény áll előttünk. Még egyáltalán nem biztos, hogy a 2019. március 30-án bekövetkező brit uniós kilépés napjáig ki és miben állapodik meg, sőt akár a tárgyalópartner is megváltozhat a brit oldalon. Az olasz vita 2019 elejét is dominálni fogja, a korábban bejelentett tervek szerint az alapjövedelmeket márciusban kezdheti el folyósítani a kormány (már ha addig hatalomban tud maradni).
Ugyanígy már idén, december elején megkezdődik a német politikai elit átalakulása, amely aztán a 2019-es évet is végigkíséri. December 7-én tartja kongresszusát a CDU, a CSU-é februárban lesz. Az ezeken lezajló személyi változások is befolyásolják majd az őszi tartományi választások eredményeit – és természetesen az új EP-képviselőjelöltek listája. Az SPD mindeközben akár fel is mondhatja a 2018 tavaszán alkotott nagykoalíciót, ez előrehozott választásokkal járna.
Európa és az európai pártpolitika jövője május 23. és 26. között kap irányt a következő évekre. Miután az EU lakói döntöttek a 705 európai parlamenti mandátum sorsáról, június közepére felállnak az új európai intézmények. Csakis ezután fogadhatják el az Európai Unió következő költségvetési kerettervét. A 2019-es választások után valószínűleg elhúzódó tárgyalások miatt ez a folyamat lelassulhat, kényelmetlen helyzetbe hozva centrum- és perifériaállamokat egyaránt. Az EKB is fontos változás előtt áll: Mario Draghi mandátuma októberig szól, de ez már átvezet bennünket a monetáris politika világába. A bevezetőben említett devizapiaci mozgás magyarázata a random walk elmélet szerint az, hogy a tőzsdei és devizapiaci mozgások bolyongó, kiszámíthatatlan pályát követnek. Az elmélet szerint a buy and hold stratégia lehet az egyetlen hosszú távon nyereséges kimenet. Ennek cáfolata az Andrew Lo nevéhez fűződő non random walk teória, amelynek lényege, hogy a piaci folyamatok bizonyos fokig előre jelezhetők, és távol állnak a hatékonytalanságtól és az irracionalitástól. Lo szerint az alapkezelői innováció és a továbbfejlesztett elemzés segíthet hozzá a hatékonyság növeléséhez. Most úgy látszik, hogy jó, ha ehhez 2019-ben a tőkepiaci elemzőeszközök tárházából újra elővesszük a politikatudományt is.
Kiss Mónika
tőkepiaci
elemző
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.