BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Őrségváltás zajlik a világgazdaságban

A Brexit mellett az olasz költségvetés a legközvetlenebb kockázat az Euró­pai Unió és Magyarország számára.
2018.11.15., csütörtök 16:55

A magyar vállalatok számára az első számú kockázat az amerikai protekcionizmus. Trump amerikai elnököt sok bírálat éri a politikája vagy a szokatlan és impulzív megnyilvánulásai miatt, de aki azt hiszi, hogy a Kínával kapcsolatos döntései irracionálisak, az téved.

Az amerikai protekcionista gazdaságpolitika mögött azt a felismerést kell keresnünk, hogy a világ legnagyobb gazdasági őrségváltása zajlik – Kína átveszi a vezető pozíciót az Egyesült Államoktól a GDP-t tekintve, és ez óhatatlanul együtt jár majd a politikai őrségváltással is. Donald Trump ennek lassítására konkrét intézkedéseket hozott:

a Kínával kialakult kereskedelmi deficitet vámmal ellensúlyozza, ezt hívják most sokan kereskedelmi háborúnak. Kína így kevesebbet tud eladni az egyik legnagyobb exportpiacának, vagyis lassul a gazdasága. Az amerikai lépéseket a kínai viszonválaszok követték, amelyek főleg az IT vagy az autóipar területén éreztetik hatásukat.

Az elektromos autózás iparága különösen transzparens, itt egyértelműen hamarosan Kína lesz az első a világon. A kínai vállalatok az alkatrészektől az akkumulátorokig többet fektettek bele, mint az amerikaiak. Az elektromos autók gyártása az egyik globális kínai eszköz ebben a bizonyos őrségváltásban, nem is beszélve arról, hogy segít az elképesztő méretű légszennyezettséget csökkenteni Kínában.

Az amerikai–kínai kereskedelmi háború az egész világra kihat. A kínai gazdaság lassulása Magyarországon is érezhető lesz, mert ha Kínában csökken a kereslet az európai prémiumautók iránt, akkor az Audinál Győrben vagy a Mercedesnél Kecskeméten kevesebb gépkocsi készül majd, ez pedig a magyar beszállítókat is érinti.

Emellett azt tapasztaljuk, hogy a geopolitikai kockázatok – a Brexit vagy egy esetleges konfliktus a NATO és Oroszország között – szintén foglalkoztatják a magyar vállalatokat. Ezek közül a legfontosabb a hat hónap múlva esedékes Brexit, hiszen Nagy-Britannia az EU második legnagyobb gazdasága, és az ország távozása számos nehézséget okoz majd az uniónak.

Ha csak az autógyártásra gondolunk, Nagy-Britannia a német autóexport egyik legfontosabb piaca, ahova a Brexit után bonyolultabb és drágább lesz autót eladni, ami ismét rosszul érintheti a magyar gazdaságot is, épp a túlzott autóipari kitettségünk következtében.

A Brexit mellett az olasz költségvetés a legközvetlenebb kockázat az Euró­pai Unió és Magyarország számára. Az Európai Bizottság először utasította vissza egy tagállam költségvetési tervezetét, de Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes azonnal közölte, hogy egyetlen euróval sem hajlandó módosítani a büdzsét.

Az olasz kormány ebben az esetben kissé elszabadult hajóágyúként viselkedik, hiszen egy súlyosan eladósodott országról van szó, amelynek a bankrendszere is problémás. Az olasz kereskedelem ma már sokkal kockázatosabb, mint két éve, ezért sok, olasz exportban érdekelt magyar vállalat kért be elemzést nemcsak a saját partnereiről, hanem az olasz gazdaságról is. Számunkra nagy kérdés, lesz-e mozgástere vagy pénze az olasz kormánynak, hogy segítse az egyes szektorainak vállalatait, és dekonjunktúra esetén tud-e majd anticiklikus intézkedéseket hozni.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.