Húsz évvel ezelőtt jött létre az euró. A hétköznapi emberek életében kevés változás történt az euróbankjegyek és -érmék 2002-es bevezetéséig. 1999 januárjában azonban elindult a Gazdasági és Monetáris Unió harmadik szakasza: az eurózóna 11 alapító tagállama körében visszavonhatatlanul rögzítették az árfolyamokat, és a monetáris politika feletti jogkörük az Európai Központi Bankhoz (EKB) került át.
Az általános nézet 1999-ben az volt, hogy Németország fogja elszenvedni a legnagyobb veszteséget az euró bevezetése miatt. Azon a kockázaton túl, hogy az EKB nem lesz olyan erős kezű az inflációval szemben, mint a Bundesbank, a Deutsche Mark túlértékelt volt. Úgy vélték akkoriban, hogy az így rögzített árfolyam súlyos problémát jelent majd a német ipar versenyképessége szempontjából.
Mégis, húsz év elteltével azt lehet mondani, hogy az infláció alacsonyabb még annál a szintnél is, mint amekkora a Bundesbank idején volt, és Németország folyamatosan jelentős mértékű folyófizetésimérleg-többlettel rendelkezik, ami annak bizonyítéka, hogy a német ipar túlságosan is versenyképes. Ez vezet el az elmúlt húsz év első tanulságához: az eurózóna-tagállamok gazdasági teljesítményének alakulását nem lehet előre megmondani. Egyáltalán nem biztos az sem, hogy Németország jelenlegi dominanciája a következő húsz évben folytatódni fog.
Az 1970-es és 1980-as években a fő aggodalmat a magas és változékony infláció okozta, amit gyakran a két számjegyű bérnövekedés váltott ki. A pénzügyi válságok szinte mindig inflációs hullámokhoz kapcsolódtak, azonban kiterjedésük korlátozott volt, mivel a pénzpiacok kisebbek voltak és nem fonódtak annyira össze.
Az eurózóna megteremtésével minden megváltozott. A bérnyomás szerte a fejlett világban csökkent. A pénzpiaci aktivitás, különösen az eurózónán belüli, határon átnyúló tevékenység pedig exponenciálisan nőtt.
Aztán az egy évtizeddel ezelőtt kitört globális pénzügyi válság felkészületlenül érte Európát. Az 1930-as évek utáni első deflációs válság különösen súlyos volt Európában azon adóssághegyek miatt, amelyek az előző tíz évben keletkeztek. Szerencsére az EKB vezetése felismerte, hogy az infláció elleni küzdelem helyett a defláció megfékezésére kell összpontosítania. Végül az euró túlélte a válságot, mivel amikor a helyzet súlyossá vált, az eurózóna tagállamainak vezetői elkötelezték magukat a szükséges reformok megvalósítása mellett azok után is, hogy korábban az eurót tették felelőssé saját országaik problémáiért.
Az euró démonizálásának ez a mintája, és ezt követően annak felismerése, hogy szükség van a közös valuta megvédésére, ma is folytatódik. Ennek kellene lennie az elmúlt húsz év második tanulságának. A populista olasz kormány nyíltan beszélt az euró szabályainak semmibevételéről. Amikor azonban a pénzpiaci kockázati prémiumok emelkedtek, és az olasz megtakarítók nem vásárolták saját országuk állampapírjait, a kormány gyorsan hangnemet váltott.
Valójában az eurózóna gazdasági teljesítménye nem annyira rossz, mint ahogy a szalagcímek sugallják. Az egy főre jutó GDP-növekedés ugyan lelassult az elmúlt húsz évben, azonban nem nagyobb mértékben, mint az USA-ban vagy más fejlett gazdaságokban.
Továbbá a kontinentális európai munkaerőpiacok strukturális fejlődésen estek át, a munkaerőpiaci részvétel mértéke még a válság ideje alatt is évről évre emelkedett. A foglalkoztatás rekordmagas szintet ért el.
A legfrissebb Eurobarometer-felmérés szerint az euró támogatottsága rekordmagas szinten, 74 százalékon áll, miközben az eurózóna lakosságának kevesebb mint 20 százaléka ellenzi. Ebből vonható le az euró első két évtizedének harmadik tanulsága: sok hiányossága ellenére a közös valuta munkahelyeket teremtett, és kicsi az euró feladásának támogatottsága.
A talán legfontosabb tanulság azonban máshol vonható le. Az euró első húsz éve nagyon másként zajlott le ahhoz képest, ahogy azt sokan várták, ami kiemeli annak a felismerésnek a fontosságát, hogy a jövő más lesz a korábbi időszakokhoz képest. Ebből adódóan csak a rugalmasság, az új kihívások leküzdésére való hajlandóság fogja biztosítani a közös valuta folyamatos sikerét.
Copyright: Project Syndicate, 2019
www.project-syndicate.org
Daniel Gros,
a Center for European Policy Studies igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.