A nemzetközi közösség a közös globális kihívások elleni küzdelemben 2015-ben megújította erőfeszítéseit. Ez az ENSZ Fenntartható Fejlődési Agendájának és az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményének (COP21) az égisze alatt történt meg. A kezdeti nagy lelkesedés után azonban a fenntartható fejlődési célok elérését és a klímaváltozás elleni küzdelmet célzó lépések fokozatosan alábbhagytak. Világszerte sokakban egyfajta allergiás reakció alakult ki az ENSZ és más szervezetek egyre erősebb – a fajok kihalására, az ökoszisztéma összeomlására és a globális felmelegedésre vonatkozó – figyelmeztetéseire.
Most nem annak van itt az ideje, hogy megvitassuk: a globális célok felé haladás tekintetében a pohár félig teli vagy félig üres. Hamarosan ugyanis nem lesz több pohár, amely miatt aggódhatunk. Nemrégiben az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) nyomasztó adatokat közölt arról, hogy az iparosodás előtti szintekhez képest a globális hőmérséklet 1,5 Celsius-foknál nagyobb mértékű növekedése milyen pusztító hatást jelent majd világszerte több milliárd ember számára.
A biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelésével foglalkozó tudományos és szakmapolitikai kormányközi platform (IPBES) májusi jelentése is egy újabb figyelmeztető felhívásnak számít. A tanulmány szerint az emberi tevékenység miatt egymillió állat- és növényfajt a kihalás fenyeget, és a több mint négymilliárd embernek élelmet és megélhetést biztosító óceánok is veszélyben vannak.
Évtizedeken át a legtöbb nagyobb gazdaság a kapitalizmus egy formájára épült, ami jelentős hasznokat eredményezett. Most azonban szembesülünk annak a jelenségnek a következményeivel, amelyet Milton Friedman Nobel-díjas közgazdász híres mondásában így foglalt össze: „Az üzleti élet társadalmi felelőssége a profit növelésében áll.” A részvényesi érték maximalizálásán alapuló vállalati kormányzási modell hosszú időn át uralta a gazdasági rendszert, alakította a könyvelési modelleket, az adórendszereket és az üzleti iskolák tanrendjét. Mostanra azonban eljutottunk oda, hogy vezető közgazdászok megkérdőjelezik a jelenlegi rendszer fundamentumait. Műveikben Paul Collier, Joseph E. Stiglitz és Raghuram G. Rajan a probléma átfogó értékelését adják. Már nem elfogadható az a kapitalista rendszer, amely elkülönül a legtöbb embertől és a legtöbb területtől, ahol az működik.
Egyszóval, a kapitalizmussal kapcsolatos megközelítés súlyosbította a korábban kezelhető szociális és környezeti problémákat, és mély társadalmi megosztottságokat alakított ki. Az egyenlőtlenség robbanásszerű növekedése és a rövid távú eredményekre való fókuszálás csak két tünete ennek a félresiklott rendszernek.
Egy jól működő piacgazdaság fenntartásához, amely mindenki érdekeit szolgálja, hosszú távú gondolkodásra van szükség. Bizonyos tekintetben ez már megtörtént. A pozitív törekvéseket azonban konkrét lépésekké kell formálnunk, hogy a rendszerszintű reformok áttörést érjenek el.
A nemzetközi kereskedelemben és egyéb területeken meglévő rövid távú feszültségek elkerülhetetlenül elvonhatják a figyelmét. Ha engedjük, hogy a legújabb szalagcímek eltérítsenek bennünket a közelgő környezeti és szociális katasztrófák kezelésétől, akkor nem látjuk a fától az erdőt.
A felderengő válság képe valós és rémisztő, azonban az ismétlődő figyelmeztetéseknek egyre kisebb a hatásuk. Az emberek immunissá váltak a valóságra. A hosszú távú változásoknak a piaci és a szabályozó környezet kiigazításából kell származniuk. A kapitalizmus szabályainak és normáinak alapos és gyors felülvizsgálatára van szükség.
Valódi költségterheket kell rónunk azokra a piaci szereplőkre, akik nem változtatják meg magatartásukat. Ez nem szónoklatok, kommentárok, éves jelentések révén fog megtörténni. A piacgazdaságnak irányításra van szüksége, ezt a feladatot pedig a szabályozó hatóságoknak és a piaci résztvevőknek kell ellátniuk. Itt az idő, hogy a rendszerszintű változásokhoz szükséges közvetlen pénzügyi ösztönzők és büntetések kialakításához valóban hozzáfogjunk. Ha ezeket már létrehoztuk, akkor kezdhetünk vitát arról, hogy a pohár félig üres vagy félig teli.
Copyright: Project Syndicate, 2019
www.project-syndicate.org
Bertrand Badré,
a Világbank volt ügyvezető igazgatója, a Blue like an Orange Sustainable Capital vezérigazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.