A napokban megjelent újsághírek szerint a felsőoktatás területén kormányzati átcsoportosítás várható, eszerint az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) tehermentesítésével a felsőoktatás állami irányítása az Innovációs és Technológiai Minisztérium hatásköre lenne a továbbiakban. Mérnökszemmel ennek a változtatásnak jelentős előnyei lehetnek, néhányat ezek közül megemlítenék.
Kezdeném azzal, hogy egyöntetű kamarai vélemény szerint a mérnökség, a mérnöki tudományok és tevékenységek sokasága nyert azzal, hogy az innovációnak külön minisztériumot állított föl a kormányzat; erről magam is elmondtam a véleményemet a sajtóban. Arról is sokszor esett szó a mérnökeink között, hogy a mérnökutánpótlás kérdésében döntő felsőoktatás mintha alárendelt szerepet kapna az Emmi struktúrájában, márpedig az, hogy mire megy az ország gazdasága a jövőben, nagymértékben függ a mérnökképzés minőségétől, a műszaki értelmiség felkészültségétől. Vagyis a jó, a változó időkhöz és a változó kihívásokhoz alkalmazkodó minőségtől. Erre pedig oda kell figyelni. Ha ezt a célt szolgálja az átcsoportosítás, akkor örömmel fogadjuk.
Örömmel fogadjuk azért is, mert azokat a belső változásokat, amelyek a műszaki tudományok körében nap nap után végbemennek, az innovációs minisztérium szakembergárdája és maga az akadémikus-mérnök miniszter, Palkovics László, szinte közvetlenül tudja követni. E minisztérium küldetéséből következik, hogy műszaki szemmel lássa-érzékelje a tudomány világának fejlődését és e fejlődésből adódó követelményeket, amelyeket aztán stratégiai és napi szinten is le tud fordítani az államigazgatás nyelvére.
A felsőoktatás (és benne a műszaki képzés) mindig viták kereszttüzében állt, és ebben nem látok kivetnivalót, a mesterkélt vitáknak azonban nem látom értelmét, sőt egyenesen károsnak gondolom, ahogyan azt is, ha átveszünk idegen eszközöket, módszereket, olyanokat, amelyek a nagy hagyománnyal és elismertséggel rendelkező magyar mérnöki oktatástól veszik el a levegőt. Itt a bolognai modell kellően át nem gondolt alkalmazására gondolok. Vallom, hogy a magyar felsőoktatásnak a magyar tradíciókra kell támaszkodnia. Ez nem bezárkózást jelent, hiszen ez a lehetetlenséggel volna egyenlő a világháló korában, ráadásul – ki ne tudná – mérnökeink elvitték a magyar alkotóerő hírét a nagyvilágba a múltban és a jelenben egyaránt. Ha az innovációért felelős kormányzati szerv kezébe kerülne holnaptól vagy holnaputántól a felsőoktatás irányítása, a tudományos műhelyek és az innováció összehangolása, talán még több tudósra, kutatóra lehetünk majd büszkék itthon és szerte a világban.
A kormányzati feladatátcsoportosításnak ez is a gyümölcse lehet.
Kassai Ferenc, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara elnöke, a Magyar Mérnöki Kamara alelnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.