A csatlakozási tárgyalások végének kitűzése egyelőre nem lenne időszerű, erre 2001 közepe előtt aligha kerülhet sor -- vélekednek nyugati diplomaták a Reuters szerint. Az egyre több részletükben megszellőztetett bizottsági jelentések mindössze azt az ígéretet ismétlik meg, hogy az EU időben befejezi a belső reformokat ahhoz, hogy 2002 végétől készen álljon új jelöltek befogadására.
A 13 tagjelölt ország előrehaladását értékelő jelentésektől Gottfried Péter, a Külügyminisztérium integrációs államtitkárságának vezetője azt várná, hogy Brüsszel mondja ki: kész a legfelkészültebb jelöltekkel folytatott tárgyalások gyorsítására. Ennek elmaradása rossz hír lenne, ugyanis azt jelentené, hogy a csatlakozás időpontja mégsem az egyes országok teljesítményétől függ -- idézi nyilatkozatát a brit hírügynökség. Gottfried arra számít, hogy a szerdán közzéteendő anyag elismerően szól a magyar gazdaság teljesítményéről, a versenyképesség és az exportteljesítmény javulásáról. Ágh Attila politológus szerint ugyanakkor kritikai megjegyzések is várhatók, például a roma kisebbség ügyében.
Prágában arra számítanak, hogy az ország ezúttal sokkal jobb értékelést kap, mint az előző két jelentésben. Pavel Telicka főtárgyaló szerint a cseh gazdaság kiállja az uniós versenyt; Jan Kavan külügyminiszter pedig úgy nyilatkozott, "az Európai Bizottságnak el kell ismernie, hogy rövidesen teljesíteni tudjuk valamennyi koppenhágai kritériumot". Jacek Saryus-Wolski, a lengyel integrációs bizottság elnöke szintén országa brüsszeli megítélésének javulására számít, hozzátéve: a várható kritikai észrevételek egyike -- a köztisztviselői kar alacsony színvonala -- valamennyi tagjelölt országra jellemző.
Szlovéniától az EU -- amellett, hogy elismeri az elért eredményeket -- várhatóan lépéseket sürget majd a bankprivatizáció gyorsítása, a vámmentes boltok bezárása és a külföldi beruházások becsalogatása végett. Pavol Hamzik szlovák miniszterelnök-helyettes abban bízik, hogy országa ezúttal megkapja a tavaly megtagadott "teljesen működő piacgazdaság" megjelölést.
Lett- és Észtország a kisebbségi jogok terén tett erőfeszítései elismerésére számít, Litvánia ugyanakkor aligha ússza meg gazdasági versenyképességének komoly kritikája nélkül. Vladimir Kiszjov bolgár főtárgyaló az elért eredmények elismerését reméli Brüsszeltől, míg a tagjelöltek versenyében biztos utolsó helyen álló Románia hasonló pozíciót betöltő diplomatája, Aurel Ciobanu Dordea elismeri: a gazdasági kritériumok terén bizony aggasztó a helyzet.
Bizakodva várják a brüsszeli "bizonyítványt" a tagjelöltek Szerdán közzéteendő jelentéseiben az Európai Bizottság meghatározza az élenjáró tagjelöltek feladatait a következő két évre, ezzel lényegében jelezve, hogy 2002 végéig lezárulhatnak a csatlakozási tárgyalások -- adja hírül a Reuters. A dokumentumok -- amelytől gyakorlatilag minden tagjelölt megítélése javulását várja -- ugyanakkor várhatóan semmilyen céldátumot nem határoznak meg explicit módon, sem a tárgyalások lezárására, sem a csatlakozásra. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.