BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökken a munkanélküliségi ráta

Három hónapos átlagokkal számolva tovább csökkent a munkanélküliség. Augusztus--októberben 6,2 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Ez tavalyhoz képest 22 ezerrel kevesebb kényszerűen állástalant jelent. Kismértékben nőtt a foglalkoztatottak száma is.

Az idén az augusztus--októberi időszakban a munkanélküliek száma 22 ezerrel csökkent az előző év azonos időszakához képest -- jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Így a három hónap átlagos munkanélküliségi rátája 6,2 százalék. Ez fél százalékponttal kisebb, mint tavaly ilyenkor. Nemzetközi összehasonlításban is kedvező a magyar adat, az unióban 8,2 százalékos a munkanélküliségi ráta.
A három hónap közül szeptemberben volt a legalacsonyabb a mutató, 5,7 százalékos, októberben 6,2 százalékon állt. Ez utóbbi adat nem feltétlenül jelent tényleges növekedést. Mivel a KSH mintavételi eljárással becsüli a foglalkoztatottságot és a munkanélküliséget, törvényszerű, hogy az adatok csak bizonyos hibahatárokon túl mutatnak megbízhatóan változást. Ráadásul a szezonális hatások is befolyásolhatják a mutatót.
Ezért érdemes a háromhavi átlagokat figyelembe venni, melyeket minden újabb hónapban kiszámol a hivatal. A mostani adat így is csökkenést mutat, mert július--szeptemberben 0,1 százalékponttal magasabb, 6,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Valószínű, hogy nem az októberi adat becsüli felül a munkanélküliséget, hanem a szeptemberi volt valamivel kisebb a valóságosnál.
Szintén csökkenő tendenciát mutat az állás nélküli fiatalok száma. Itt a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal, 12,7 százalékra csökkent.
A foglalkoztatottak száma 3,889 millió fő volt, ez 38 ezerrel több, mint az előző évben. Az adminisztratív forrásból származó statisztika szerint a januári 432 ezerről 363 ezerre csökkent a regisztrált munkanélküliek száma.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.