BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

El Chino, a japán inka

A demokratikus választásokon aratott váratlan győzelme után öt év alatt rendbe szedte a perui gazdaságot az elitegyetem professzora, majd a következő választásokon általában megérdemeltnek tartott népszerűségével megszerezte az elnöki széket újabb öt évre, amely alatt a gazdasági csoda elmúlt, az elnökre és kormányzatára korrupció gyanúja vetett árnyékot, s végül külföldről üzenve kellett lemondania a népharag nyomására.

Így lehet összefoglalni Alberto Fujimorinak (a peruiak h-nak ejtik a j-t), a 30-as években bevándorolt szegény japán szabó fiának, az inka birodalom örökébe lépett Perui Köztársaság elnökének tízéves kormányzását. A hagyományos politikai elit támogatását élvező és neoliberális eszméket hangoztató világhírű író, Marias Vargas Llosa fölött 1990-ben, populista jelszavaival győzelmet aratott az "El Chinónak" (a peruiaknak, akár Vilmos császárnak, minden japán kínai) becézett professzor, akit a második menetben támogatott az előző öt év alatt a gazdaságot -- mint a 60-as, 70-es évek fordulóján Chilében -- szétziláló baloldali APRA (Allendével ellentétben a kommunistákkal fél évszázada rivalizáló, forradalmi párt). A választások után a politikai életben korábban ismeretlen Fujimori, hátat fordítva populizmusnak és baloldalnak, azonnal hozzáfogott a vesztes fél programjának hatékony végrehajtásához, amivel kiérdemelte, hogy ma "hazugnak" nevezze őt a sértett nagy író.
Amikor elnök lett, Peruban az inflációs ráta évi 7650 százalék volt, a nagyvállalatok régen, a bankok néhány éve állami tulajdonban voltak. 1994-re az infláció 14 százalék alá esett, a bankok és a nagyvállalatok tucatjait privatizálták, ráncba szedték az állam pénzügyeit. A gazdaságot rég nem látott stabilitás és növekedés jellemezte. Az elnök ezzel párhuzamosan nagyszabású szociális programot indított a barriadáknak nevezett szegénynegyedekben, meg az Andok és a központtól még távolabbi őserdők indiánjai körében. Az ezekben épült iskolák és egészségügyi intézmények avatásain személyesen jelent meg, mindez hozzájárult az 95-ös választásokon szerzett szavazatokhoz.
A szociális program egyébként az összekötő kapocs volt a Fujimori-kormányzat két fő célja: a gazdasági stabilitás és a közbiztonság között. Peruban ugyanis a korábbi katonai diktatúra, a konzervatív restauráció és a nemzeti sajátságokat hangsúlyozó, szelídített forradalmi párt uralma alatt fokozatosan erősödött a maoista és guevaraista terroristák két mozgalma. Fujimori kérlelhetetlen szigorral, az emberi jogokat is félresöpörve folytatta ellenük a harcot, elődeinél nagyobb sikerrel. E küzdelem leglátványosabb mozzanata volt a Fényes Ösvény vezérének ketrecben történő bemutatása és a japán követséget megszálló csapat megrohanása és kiirtása. Ehhez a harchoz szükség volt a szegénynegyedek és a falvak, kisvárosok lakóinak támogatására, vagy legalábbis arra, hogy jobban féljenek a katonáktól, mint a terroristáktól. Az első célt szolgálta a szociális program, a másodikat a hadsereg erősítése. S mindkettő sikeréhez elengedhetetlen a gazdasági káosz felszámolása.
A rendteremtés közben a rettenthetetlen rendcsináló a gerillákon kívül a hagyományos perui bürokráciával is szembekerült. Erre hivatkozva szétkergette a parlamentet, szigorúbb ítélkezést célozva felszámolta a bírói függetlenséget, a szabad sajtót, s ahogy gyűltek az ellenfelei, úgy fokozta az autoritárius rendszer kiépítését. Egyrészt a terroristák, másrészt a polgárjogok elleni harcában a fő támasza egyre inkább a titkosszolgálat lett. Ez utóbbiról pedig nem igazán tudható ilyen távolságból, hogy mennyire volt eszköz az elnök vagy mennyire a tábornokok kezében. Mikor pedig közeledett a második elnökség vége, s Fujimori -- megmámorosodva a hatalom édességétől -- alkotmányellenesen, pontosabban joghézag kihasználásával harmadszorra is meg akarta választatni magát, már egyáltalán nem lehetett tudni, ki kinek az eszköze a három közül. Aztán titkos számlák létére is fény derült, egyelőre csak találgatni lehet, melyik kié és hol van.
Mert Perura is igaz az egy csőcselék törvénye. A korrupt bíróságok helyére elnöki akaratra sem akadtak igazságot függetlenül keresők, pláne, ha a függetlenség nem is volt elsőrendű cél. A korrupcióra hajlandóság nem tűnt el, jobb képviselők sem teremtek. A gazdaság rendbe tevésének hozadéka is kimerült, a növekedés lelassult. Még inkább elmaradt attól, hogy a barriadák minden lakójának munkahelyet tudjon adni, olyant, amelynek a termékére szükség is van. Ennek következtében a népszerűség is csökkent, a harmadik választásnál Fujimori második fordulóra, azon pedig csalásra szorult. A korrupció azonban kiderült, s manapság erre a nemzetközi élet is kényesen reagál. El Chinónak mennie kellett. Még nem tudni, mi vagy ki követi.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.