BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Győzhet a baloldal

Európa parlamenti képviselőkkel legsűrűbben ellátott, háromnemzetiségű államában a muzulmán nacionalisták hatalomból való távozása a tét a hét végén tartandó általános választásokon. Ez azonban paradox módon a feszültség növekedéséhez vezethet a balkáni országban, a kisebbségben lévő szerbek, illetve horvátok ugyanis továbbra is az elkülönüléspárti, szélsőségesebb politikai erőket támogatják.

A tavaszi önkormányzati választásokon a bosnyákok voksai már jelezték elégedetlenségüket a hatalmon lévő pártnak, a "hagyomány és jövő" szlogennel kampányoló SDA-nak: a nemzeti jelszavak nem teremtenek számukra munkahelyeket. Alija Izetbegovics államfő visszavonulása pedig végképp megnyitotta az utat a bosnyák kormányzat és az egész politikai élet megújulása előtt. Emelkedőben van a szociáldemoraták vezetőjének, Zlatko Lagumdzijának a csillaga, akinek pragmatikus politizálása választási győzelemhez segítheti pártját, az SDP-t -- ismerteti a belpolitikai helyzetet a Der Standard.

A bosnyák--horvát országrész polgárai öt éven belül ötödször, a szerbek hatodszor járulnak az urnák elé. Emögött a nemzetközi közösség óhaja is meghúzódik, melynek képviselői szeretnék már a hatalom sáncain kívül látni a polgárháború idején vezető szerepbe került nacionalista erőket.

Hiába azonban a bosnyákok hangulatváltozása, a kisebbségi horvátok és szerbek még mindig úgy érzik, nagyobb sebezhetőségük okán hangosabban kell védeniük érdekeiket, ezért ők várhatóan továbbra is a horvát egységpártot, illetve a korábban Radovan Karadzsics vezette szerb mozgalmat támogatják leginkább. A két szláv nép képviselői talán jobban is örülnének, ha bosnyák oldalon is a szélsőség felé hajló erő maradna hatalmon, mert nagyobb fenyegetésnek érzik az olyan, az elkülönülés feladása irányába mutató propagandát, amilyet például Haris Silajdzsics egykori miniszterelnök fejt ki.

Ha a bosnyák oldalon is a szeparálódást támogató pártok kerülnének hatalomra, a vita valószínűleg már nem is az egyben maradásról vagy a szétválásról, hanem mindjárt az utóbbi hogyanjáról folyna. A nacionalisták -- nemzetiségtől független -- egy hullámhosszra hangolódását mutatta Izetbegovics utolsó interjúja is, melyben kifejtette, hogy más népek árulóit sem szereti, és elismerte, hogy a Hágában vizsgálati fogságban ülő szerb ellenlábasa, Momcilo Krajisnik is "saját népe érdekeit képviselte".

Parlamenti választások Boszniában Európa parlamenti képviselőkkel legsűrűbben ellátott, háromnemzetiségű államában a muzulmán nacionalisták hatalomból való távozása a tét a hét végén tartandó általános választásokon. Ez azonban paradox módon a feszültség növekedéséhez vezethet a balkáni országban, a kisebbségben lévő szerbek, illetve horvátok ugyanis továbbra is az elkülönüléspárti, szélsőségesebb politikai erőket támogatják. vg-háttér-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.