A Széchenyi-tervben szereplő kutatási, fejlesztési és innovációs programot két év alatt 54 milliárd forinttal támogatja az állam a tervek szerint. Az összegek a költségvetésben szerepelnek, amelyet még a parlamentnek jóvá kell hagynia -- mondta Pálinkás József, az Oktatási Minisztérium (OM) politikai államtitkára. Jövőre várhatóan 17,5 milliárd forintot költenek a már létező kutatás-fejlesztési források bővítésére, a kutatási intézményrendszer abszorpciós képességének növelésére, valamint nemzeti, kutatási és fejlesztési programok indítására. Ezekre a feladatokra 2002-re 36,5 milliárd forintot tervez a költségvetés.
Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramnak jövőre 3,1 milliárd, 2002-ben 5 milliárd forintos kerete lesz. A központi műszaki fejlesztési program költségvetése a tervek szerint 2001-ben 6 milliárd, 2002-ben 8,7 milliárd forint lesz. A nemzeti kutatási és fejlesztési programokra 6 milliárd forintot szánnak, 2002-ben pedig tízmilliárdot.
Öt kiemelt kutatási területet jelöl meg a program: az életminőség javítását, az információs és kommunikációs technológiák, a környezetvédelmi és anyagtudományi, az agrárgazdasági és biotechnológiai területeket, valamint a nemzeti örökség és a jelenkori társadalmi kihívások témakörét. A projekteket az oktatási tárca csak részben támogatja, 20, 33, illetve 50 százalékban. A kutatóhelyek és a gazdaság szereplőinek a közös pályázatára és finanszírozására számítanak. A megpályázható támogatás összege minimum százmillió forint, a projekt futamideje pedig legalább két, maximum négy év lehet.
Szeptemberben az oktatási tárca már meghirdetett egy előpályázatot. Óriási volt az érdeklődés, a beérkezett támogatási igény együtt meghaladta a 38 milliárd forintot, a gazdasági élet szereplői is ugyanekkora összeggel járulnának hozzá a beruházásokhoz -- mondta Pálinkás József. A program célja, hogy a kutatás-fejlesztési intézményrendszer bekapcsolódhasson a magyar gazdaság fejlesztésébe. Ehhez erősíteni kell az emberi erőforrásokat, illetve az intézményeit. Az első lépések egyike, hogy a kutatás-fejlesztési intézmények munkatársainak bérét átlagosan 40, helyenként 50 százalékkal emelik jövőre -- tette hozzá az államtitkár.
A pályázati felhívást várhatóan még januárban kiírják, és áprilisban bírálják el a beérkezett pályamunkákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.