Csúcsértekezletre ül össze a Csendes-óceán partvidékén található 21 ország állam- vagy kormányfője szerdán és csütörtökön Bandar Seri Begawanban, a Borneó szigeti Brunei olajszultánság fővárosában. Ott lesz Bill Clinton, Vlagyimir Putyin, Csiang Cö-min, Mori Josiro, de az 1989-ben alapított szervezet, amelyhez a világ lakosságának 40 százaléka tartozik, és a világ termelésének körülbelül a felét adja, eddig csak papíron létezik, és tekintélye a mélyponton van -- írja a Handelsblatt.
A kereskedelmi és külügyminiszterek főnökeik munkáját előkészítve már hétfőn nyilatkozatot adtak ki, az új nemzetközi világkereskedelmi tárgyalások "minél korábbi" való megkezdésére hívták fel a világ országait, anélkül, hogy meg tudtak volna egyezni az időpontban vagy a tárgyalások témájában -- jelentette a Reuters.
Az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland 2001-ben történő indítást javasolt korábban abban a reményben, hogy a gyors kezdés előmozdítja a kereskedelmi akadályok lebontását. Malajzia és más országok szerint azonban előbb a témákban kell megállapodni. Az Egyesült Államok és több más ország a problémák egyenkénti tárgyalását szorgalmazta, mások azt kívánták, az összes problémát együtt vessék fel és egyszerre döntsék el. Megoszlik az olajtermelő és a főleg -fogyasztó tagországok véleménye az olajárról is.
A nyilatkozat tervezete az APEC-nek azt a törekvését tükrözte, hogy a kereskedelem liberalizálása helyett a szegény és sebezhető országok érdekképviseletévé és a fejlődés eszközévé váljon. Megismételte azonban az OPEC elkötelezettségét a szabad kereskedelem és a globalizáció mellett.
A Csendes-óceán partján a fejlett országok 2010-re, a többiek 2020-ra ígérik megszünteni egymás között a kereskedelmi korlátokat. Megfigyelők szerint a zárónyilatkozat sürgetni fogja a gazdasági reformokat is az ázsiai tagállamokban, amelyek még nem tértek egészen magukhoz az 1997/98. évi pénzügyi válság után. Egyes tagállamok azonban a messzibbre tekintő kérdések hangsúlyozása helyett a szervezeten belül szorosabb érdekközösségben lévő országok közötti összefogást sürgetik, így a délkelet-ázsiaiakét Ausztráliával és Új-Zélanddal.
Kereskedelmi tárgyalásokat sürget az APEC A gazdasági reformok sürgetése várható az Ázsiai és Csendes-óceáni Országok Gazdasági Együttműködésének (APEC) brunei csúcsértekezletétől, miután a kereskedelmi és külügyminiszterek "mielőbbi" újabb kereskedelmi fordulót javasoltak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt. VG-összeállítás-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.