BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Patthelyzet az USA-ban

Megbolondította a globális pénzpiacokat az amerikai elnökválasztás szavazatszámlálásában kialakult patthelyzet. Hasonlóképpen becsapódott számos nagy- és kisebb hatalom illetékese, akik már azelőtt gratuláltak George W. Bushnak a győzelemhez, mielőtt kiderült volna: egyelőre még nincs győztese az elnökválasztásnak. Ami biztos: a Republikánus Párt megőrizte vezető szerepét a képviselőházban, és változatlanul ellenőrzése alatt tartja a szenátust.

Az elnökválasztás maga Florida államban dől el, ahol az első szavazatszámlálás után George W. Bush republikánus jelölt 1784 szavazattal vezetett a demokrata Al Gore előtt. A 25 elektort állító Florida választási törvénye szerint újra kell számolni a szavazatokat, ha a különbség kevesebb 0,5 százaléknál. A második számlálás végeredményének kihirdetése lapzárta utánra volt várható.



Ha azonban a különbség újra kevesebb a külföldön szavazó floridaiak számánál, akkor az ő 2300 szavazatukat is be kell kalkulálni, ami akár 10 nappal is kitolhatja a hiteles végeredmény megállapítását. Florida nélkül Bushnak 29 államból 246, míg Gore-nak 20 államból 260 elektori szavazata van. A győzelemhez 270 elektor voksára van szükség.



A kezdeti Bush-győzelem hírére világszerte meglódultak a részvények árfolyamai, így viselkedett a dollár is -- jelentette a Reuters. A kötvénypiacokon pedig veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni a befektetők. Miután azonban Gore visszavonta vereségének beismerését, megfordult az irányzat: a dollár veszített értékéből, a részvények is visszatértek kiindulópontjukra, a kötvények emelkedésbe kezdtek.



Így a piacok annak a feltevésnek megfelelően viselkedtek, amely szerint Bush elnöksége a részvény-, Gore-é a kötvénypiacoknak kedvez (legalábbis rövid távon). Az euró a kötvénytrendet követte: előbb az egy héten belüli legalacsonyabb, 0,8540-es dollárárfolyamra esett, majd visszakapaszkodott a 0,8565-es értékre. Elemzők szerint Bush aligha venne részt az európai valuta támogatására irányuló közös intervencióban.



Elemzők szerint, ha az amerikai elnökválasztásban mégis George W. Busht hoznák ki győztesnek, akkor az általa vezetett kormány kevésbé avatkozna be a gazdaság életébe, és általában is üzletbarátabb lenne, mint Al Gore demokrata adminisztrációja. Különösen a gyógyszer- és dohányipar profitálna Bush elnökségéből; igaz ez a szektor európai részére is. A technológiai, vegyipari, média- és energetikai ágazatoknak is inkább Bush-győzelem felelne meg, míg a kamatérzékeny pénzügyi szektor jobbára Gore-ban érdekelt.



Az Egyesült Államokban példátlan, hogy a szavazatok 99,9 százalékának összeszámlálása után sem sikerült elnökválasztási győztest hirdetni -- írja az MTI. De az exit pollok és a hírtelevíziók adatszolgáltatásának történetében is példátlan, hogy vissza kelljen vonni a -- nem hivatalosan -- bejelentett győzelmet.



Állítólag Nashville-ben már Gore is csak két sarokra volt attól a csarnoktól, ahol nyilvánosan elismerte volna: vereséget szenvedett. Az utolsó pillanatban érték utol a hírek, hogy újraszámlálás lesz Floridában. A CNN szerint több dél-floridai szavazókörben -- ahol helyi ügyekben mellékszavazást is tartottak -- a két szavazólap megtévesztette a helyi nyugdíjasokat, akik amúgy Gore-pártiak, de zavarukban "rosszul" szavaztak. A hírtelevízió szerint óvások tömege várható.



Ami a leadott szavazatok számát illeti, Gore 48 584 415-öt, Bush pedig 48 351 746-ot kapott. Ez 49, illetve 48 százalékos támogatottságot jelent. A két mellékszereplőnek tekintett elnökjelölt közül Ralph Nader nem egészen 3 százalékot kapott, ami elég volt ahhoz, hogy ennyivel apassza Gore táborát, ahhoz viszont nem, hogy megszerezze a Zöld Pártnak az 5 százalékos küszöbhöz kötött állami támogatást. A szélsőjobboldali Pat Buchanan és Reformpártja még egy százalékot sem tudott szerezni.



A szenátusi választások kétségkívüli szenzációja az, hogy Hillary Rodham Clinton megszerezte New York állam megüresedett szenátori székét, természetesen demokrata színekben. Hivatalban lévő elnök felesége választott tisztségre még soha nem pályázottt.



A kongresszusi és elnökválasztásokhoz az egyes államokban mintegy 200 helyi népszavazást is hozzákapcsoltak. Kaliforniában és Michiganben leszavazták, hogy iskolautalványok kibocsátásával segítsék a magánoktatást a közoktatással szemben, Coloradóban viszont elfogadták, hogy minden fegyvervásárlásnál ellenőrizni kell a vevő előéletét. Alabamában megengedték a különböző bőrszínűek házasságát, Puerto Ricóban pedig úgy döntöttek, nem kérik a társult státus felváltását teljes jogú tagállamiságra.





Újra kellett számlálni az elnökválasztás floridai szavazatait Megbolondította a globális pénzpiacokat az amerikai elnökválasztás szavazatszámlálásában kialakult patthelyzet. Hasonlóképpen becsapódott számos nagy- és kisebb hatalom illetékese, akik már azelőtt gratuláltak George W. Bushnak a győzelemhez, mielőtt kiderült volna: egyelőre még nincs győztese az elnökválasztásnak. Ami biztos: a Republikánus Párt megőrizte vezető szerepét a képviselőházban, és változatlanul ellenőrzése alatt tartja a szenátust. VG-ÖSSZEÁLLÍTÁS-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.