Az új kormányközi konferenciának még a bővítés következő fázisa előtt le kell zárulnia -- jelentette ki a bajor miniszter, aki szerint erre gyorsan sort lehet keríteni. A folyamatban részt vehetnének a tagjelöltek is -- vélekedett. Mint az MTI jelentéséből kitűnik, hasonlóan foglalt állást Bocklet az Országgyűlés külügyi bizottságának küldöttségével megtartott találkozón is. Bocklet véleménye nem tekinthető hivatalos német álláspontnak, miután a müncheni tartományi kormány pártja, a CSU jelenleg a berlini parlamentben ellenzéki szerepet játszik.
Az EU bővítése és mélyítése bajor szemszögből című akadémiai előadásában a miniszter a mélyítéssel szemben a bővítést nevezte Bajorország számára követendő célnak azzal, hogy előtte szerződésben kell körülírni és rögzíteni a tagállamok és az unió közötti kompetenciahatárokat. Eszerint uniós hatáskör lenne az egységes belső piac, az euró, a védelem- és biztonságpolitika, a migráció és menekültügy, a terrorizmus és a bűnözés elleni harc, a környezetvédelem, a globális gazdasággal fenntartott kapcsolatok. Nemzetállami hatáskörben kell tartani a foglalkoztatás, a szociális biztonság, az oktatás, a kultúra, az egészségügy kérdéseit.
Bajorország ellenzi a minél több területre kiterjedő, mind szorosabb integrációt -- fejtette ki Bocklet miniszter --, mert attól tart, hogy ez végül is csökkenti az integrációs cselekvőképességet. Mint mondta, az unióra csak olyan feladatokat szabad bízni, amelyek csak azon a szinten oldhatók meg. De magának a közösségnek továbbra is a nemzetállamokra kell épülnie, nehogy a kohézió maga alá temesse a versenyt.
Mintegy vigasztalásul a miniszter elmondta, hogy az 1989-es határnyitásért Németországban mindenki nagyon hálás Magyarországnak, amely bizonyára első lesz az új tagállamok között, s hazájában a legutóbbi felmérés is azt mutatta, hogy Magyarország EU-tagsága 65 százalékos támogatottságot élvez.
Bajorország szerint sürgetőbb a hatáskörök elhatárolása Bajor álláspont szerint az EU decemberi nizzai csúcsértekezletének új kormányközi konferenciát (IGC-t) kell összehívnia az unió és a tagállamok közötti illetékességek világos körülírására és elhatárolására -- derült ki Reinhold Bocklet bajor Európa-ügyi miniszternek a Magyar Tudományos Akadémián szerdán megtartott előadásából. Mint ismert, hazánk azt szeretné, ha a decemberben záruló IGC befejezése lenne az utolsó feltétel az unió részéről a bővítés megkezdéséhez. Sz. H.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.