Az Ukrajna megkerülésével fehérorosz, lengyel és szlovák területen át haladó új vezeték építéséről a Gazprom, a német Ruhrgas és Wintershall, a francia Gaz de France és az ENI-hez tartozó olasz SNAM által Moszkvában október 18-án aláírt memorandumot hamar követte az orosz és a francia gázóriás 2 milliárd dolláros megállapodása. Az érintett országok közül Szlovákia lelkesedik, Lengyelország álláspontja még kérdéses.
A lengyel kormány Krzysztof Luft szóvivő szerint konferenciát akar összehívni az összes érdekelt részvételével, és az Egyesült Államoktól is állásfoglalást kér. Még mielőtt az EU jelezte érdekeltségét, Oroszország már bevonta volna Lengyelországot az új tervbe, de a lengyel kormány akkor ellenállt az orosz nyomásnak, nem akarva konfliktust Ukrajnával. Az EU bejelentése után, hogy a kétszeresére növelné az orosz gáz importját (mert így kevésbé függ az arab szállítóktól), és ebbe hajlandó pénzt fektetni, Lengyelország helyzete nehezebbé vált -- írja a Gazeta Wyborcza. Az EU a tagságról folyó tárgyalások során rákényszerítheti Lengyelországot, hogy a Gazprom terve mellett döntsön.
A vélemények megegyeznek abban, hogy politikai indítékú megállapodásról van szó. Az EU tagországainak egy része erősíteni akarja Putyin oroszországi pozícióját, aminek legeredményesebb módja az orosz energiaszektor támogatása -- idézi a lap Alisdair Murrayt, a londoni Centre for European Reform szakértőjét. Janusz Steinhoff lengyel gazdasági miniszter nehezményezi, hogy az EU nem tájékoztatta előzetesen Lengyelországot a gázvezeték ügyében Oroszországgal folytatott tárgyalásairól. Brüsszelben viszont csaknem biztosak abban -- írja a Zycie tudósítója --, hogy Lengyelország végül kötélnek áll, mert neki is haszna lesz a tranzitból.
Ukrajna látszólag nyugodtan fogadta a hírt, bár Viktor Juscsenko miniszterelnök néhány nappal előbb a Právo prágai lapnak nyilatkozva még biztosra vette az orosz gáz nyugat-európai irányú tranzitjának lehetőségét. Leonyid Kucsma államelnök kijelentette, hogy Ukrajna mellőzése indokolatlan, de nem hozza nehéz helyzetbe az ukrán gazdaságot. A Türkmenisztánnal nemrég kötött megállapodásra hivatkozott, amely már jövőre lehetőséget ad az orosz import leállítására. Az Izvesztyija szerint afelől is megnyugtatta a parlamentet, hogy a most privatizáció előtt álló ukrán gázvezetékek ellenőrző részvénycsomagja nem kerülhet a vétel iránt szintén érdeklődő Gazprom kezébe, állami tulajdon marad. Ami persze kérdés, mint ahogy az is, hogy tudja-e majd fizetni Ukrajna a türkmén gázt, amikor Oroszországnak már 1,4 milliárd (orosz becslés szerint 2 milliárd) dollárral tartozik.
Politikai indítékok a gázmegállapodás hátterében Ha enyhülést hozott is az orosz--ukrán viszonyban a Szocsiban történt államfői gázmegállapodás, túl sok kérdés maradt függőben ahhoz, hogy a gázadósságról és tranzitról évek óta folyó "párbeszédet" lezártnak lehessen tekinteni. A Gazprom vezetékterve és ebben az EU aktív részvétele új fordulatot hozott a gázvitában. vg-háttér-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.