A Magyar Űrkutatási Tanács elnöke, Manninger Jenő politikai államtitkár 1999 januárjában levélben hivatalosan is bejelentette, hogy hazánk távlati célja az ESA-hoz való teljes csatlakozás. Az európai űrkutatási szervezet válasza egyértelműen kedvező volt, tekintve hogy Magyarország és az ESA között már régóta folyik együttműködés. Ennek eredményeivel, a magyar űrkutatás lehetőségeihez mért helyzetével, állapotával az európai szervezet ez ideig maximálisan elégedett volt. A december 4-i budapesti konferencia célja elsősorban az volt, hogy a vállalkozások felé is nyitottá váljék az űrkutatási ágazat. Elsősorban azon cégeket, kis- és középvállalkozásokat érintené a szorosabb beszállítói kapcsolat lehetősége, amelyek főként alvállalkozások formájában már eddig is részt vettek az ESA és a magyar űrkutatási szervezetek munkájában. Ám az ESA-tagság elnyerésével komolyabb, mélyebb együttműködésre is lehetőség nyílik, amelyekhez idejében meg kell találni a megfelelő cégeket -- tudtuk meg Both Elődtől, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatójától. Ezek a vállalkozások elsősorban elektronikával, műszer- és szoftverfejlesztéssel foglalkoznak.
Az ESA négy kelet-közép-európai állammal kötött együttműködési megállapodást, közülük legrégebben Magyarországgal. A társult tagság megszerzésének hazánk számára egyetlen, ám igen jelentős akadálya van; mintegy 1 milliárd forintnak megfelelő összeget kell a tagoknak befizetniük. Az összegnek jelentős része később programok, támogatások formájában ugyan visszakerülne, ám az egy összegben való befizetés komoly nehézséget okozna. Ezért az ESA létrehoz egy, az együttműködő partnerség és a társult tagság közötti átmeneti formát a négy társulásra váró közép-európai ország számára. Ez mind jogilag, mind -- ami a lényegesebb -- anyagilag köztes forma lenne, aminek az alapelveit a felek már elfogadták. A részletes kidolgozás tart, az ESA várhatóan 2001 tavaszán lesz vele készen.
A teljes jogú tagság elnyerésével Magyarország számára is lehetővé válna a komolyabb kutatásokba, a gyakorlati alkalmazásokba való szerves bekapcsolódás. Az említett négy országon kívül egyébiránt az Európai Űrügynökség nem kívánja bővíteni tagjainak körét. Amennyiben minden a terveknek megfelelően megy, Magyarország belépése az ESA-ba elvileg már 2003-ig megvalósulhat. Ha azonban hazánk előbb lenne az Európai Unió tagja, mint ahogyan csatlakozik az ESA-hoz, az EU által létrehozott regionális strukturális alapok anyagi segítségével azonnal lehetővé válna számára, hogy belépjen a szervezetbe. Ezt a megoldást választotta egyébiránt Portugália is, amikor 1986-ban az Európai Közösség tagja lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.