Fokozódik az elégedetlenség a répatermelők körében, mert a cukoripar a tavalyinál is rosszabb szerződéses feltételeket kínál -- állítja a CTOSZ. A szervezet ezért a megállapodások megkötése előtt óvatosságra inti a gazdálkodókat. A CTOSZ szerint egyetlen termelőnek sem kellene aláírnia az idei termeltetési szerződéseket az országos szövetség vagy a területi szervezetek megkérdezése nélkül.
Szakértők szerint a termelők alkupozíciói most sokkal jobbak a korábbi évekhez képest, mivel a cukorkészletek az elmúlt évben jelentősen csökkentek, főként a rossz répatermés miatt. Így a cukorágazatban keresleti piac alakul ki, és növelni kell a répaterületet is. A termelők ugyanakkor úgy vélik, hogy a cukorgyártók ennek ellenére sem kívánják javítani a szerződéses kondíciókat 2001-ben.
A gazdálkodók az egy tonna répából kinyerhető cukor árának legalább 50 százalékát szeretnék megkapni úgynevezett répaalapárként. Ez 65 kiló cukor árát jelentené, ha a cukorkinyerési mutatót uniós mintára 130 kilóban állapítanák meg egy tonna répára vetítve. A termelők ezenfelül igényt tartanak felárakra és prémiumokra is. A cukoripar ezzel szemben alapárként csupán 58,5 kiló árát fizetné, és ezt legfeljebb 63 kilóra emelné a különböző pluszjuttatásokkal együtt. Emellett a gyártók az osztozkodásnál 128 kiló kinyert cukorból indulnak ki, holott ma már egy tonna répából ennél jóval többet állítanak elő -- hangsúlyozzák a gazdálkodók.
A CTOSZ a helyzet megváltoztatására az FVM-hez fordult, e hétre pedig rendkívüli elnökségi ülést hívott össze. A szövetség a szerződéskötéseknél egységes termelői fellépést tervez. Emellett az agrártárcánál el akarja érni, hogy a cukorgyárak mellett semleges akkreditív laboratóriumok is minősítsék a felvásárolt répát az ez év őszi kampánytól.
A termelők minél többet szeretnének kapni a répáért, de nincs szó általános felzúdulásról -- reagált Domonkosi Imre, a Szolnoki Cukorgyár Rt. vezérigazgatója, aki egyben az ágazati terméktanács elnöke is. Hozátette: a Dunántúlon nagyobb az elégedetlenség, míg az alföldi gazdák a szerződéstervezetekben csupán néhány kisebb módosítást akarnak. A gyártók most a tavaly meghatározott, kompromisszumos irányár alapján alakítják ki árajánlataikat. E szerint egy tonna répáért 8100 forint körüli összeget kínálnak, ami -- 128 forintos átlagos cukorárral számolva -- felárakkal együtt 63 kiló cukor ellenértékének felel meg. Ez egy kilóval több a tavalyinál -- tudtuk meg.
A gazdálkodók korábban elfogadták, hogy az idén 130 helyett 128 kiló cukron alapuljon az osztozkodási arány egy tonna répára vetítve -- állítja Domonkosi. Szerinte ma a versenytörvénnyel ellentétes lenne, ha a CTOSZ beleszólna a szerződéskötésekbe (például ellenjegyezné azokat). A megállapodások ugyanis a termelők és a gyárak "belügyét" képezik mindaddig, amíg nem lép hatályba egységes ágazati szabályozás (úgynevezett szakmaközi egyezmény és cukorrendtartás). Azután viszont a szerződéses alapfeltételeket is az ágazati érdekképviseleteknek kell kidolgozniuk -- mondta az elnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.