BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkentek a termelői árak

Tavaly átlagosan 11,7 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak. A decemberben bekövetkezett csökkenés -- csakúgy, mint a fogyasztói árak esetében -- elsősorban a kőolaj világpiaci árának kedvező alakulásából következett. Elemzői vélemények szerint a termelői árak alakulásából nehéz az inflációs trendekre következtetni, ami egyébként az év első felében nem sok jót ígér.

Tavaly decemberben az ipari termelői árak 12,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónappal korábban még 13,4 százalékos éves emelkedést regisztrált a statisztika. Így 2000-ben átlagosan 11,7 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak, mint 1999-ben, jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
A 2000 utolsó hónapjában -- követve a termelői árak alakulását -- csökkentek az értékesítési árindexek is. A decemberi áralakulás következtében a tizenkét havi drágulás mindkét fő értékesítési irányban csökkent. A tizenkettedik hónapban a belföldi értékesítési árindex 15,3, az exportárindex 9,4 százalékon állt. A csökkenés hátterében elsősorban a kőolaj világpiaci árának decemberben bekövetkezett jelentős visszaesése áll.
A termelői áremelkedés ütemének mérséklődése esetleg utalhat arra, hogy enyhül a gazdaságban az inflációs nyomás. A termelői árstatisztika ilyen irányú előrejelző képessége azonban meglehetősen gyenge. Az ipari termelői árak jelentős része ugyanis egy hónapnál korábban begyűrűzik a fogyasztói árakba. A fogyasztói árindex aktuális értékét pedig rendre két héttel korábban közli a Közponi Statisztikai Hivatal, mint az ipari termelői árak alakulását.
Ezt a megfigyelést a decemberi adatok is alátámasztják. A tizenkettedik havi fogyasztói árindex esését ugyanis nagyrészt szintén a kőolaj világpiaci áralakulása határozta meg. Éppen ezért a mostani termelői áradatokból nehéz bármit mondani az infláció jövőbeli trendjével kapcsolatban. Mindenesetre az elemzők többsége úgy véli, a jónak ígérkező januári adat után néhány igen rossz hónap következik majd. Ennek elsősorban az év eleji élelmiszer-drágulás az oka.
Az élelmiszerek jövőbeli fogyasztói áralakulására szintén nem jó mutató a decemberi termelői árindex. A korábban hosszú ideig "lenyelt" költségnövekedést ugyanis januártól egyszerre próbálták meg érvényesíteni áraikban a termelők. Ebben az esetben a pénztárcánk előbb érezte a drágulást, mint a statisztika.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.