Tavaly óta 110-zel bővült a kiemelten magas adót fizetők köre, 2001-ben összesen 471 "nagyadózóval" foglalkozik az adóhatóság -- mondta a Világgazdaságnak Somos Katalin, az APEH Kiemelt Adózóinak Igazgatósága megbízott igazgatója. E kör adja a költségvetési adóforintok 30 százalékát. A befizetést összevetve a felhalmozott hátralékokkal, láthatóan körükben az önkéntes adófizetés dominál -- mondta az igazgató. Tavaly összesen 819,1 milliárd forint adó- és járulékbevételhez viszonyítva mindössze 15 milliárd volt a hátralékból befolyt pénz.
Ugyanakkor az elmúlt öt év adataiból az is megállapítható, hogy ugrásszerűen megnőttek a kinnlevőségből származó bevételek: az 1996-os induláskor behajtott 2,9 milliárd forint tavalyra megötszöröződött. Igaz, a 15 milliárdból több mint 4 milliárd volt a járulékbevétel. Évente átlagosan 2-4 milliárd forinttal nőttek e bevételek. A romló tendenciát nem a fizetési fegyelem hanyatlása, hanem a néhány adózó által felhalmozott nagy összegű tartozás beszedése okozza.
Ezzel magyarázható, hogy a korábbi években folyamatosan feltárt 6 milliárd forint adóhiány tavaly egy év alatt a duplájára nőtt -- tudtuk meg. Ez esetben egy cég három év alatt felhalmozódott áfatartozásából származott a hatmilliárdos hátralék. A vállalkozás ugyanis másképp értelmezte a jogszabályokat, mint az adóhivatal. Az igazgatóság működése óta 1999-ben tartottak vissza először jelentősebb összeget jogszerűen -- mintegy 1 milliárd forintot. Ez a mutató tavaly némiképp csökkent.
Fokozatosan nőnek az ellenőrzések miatt befolyt bevételek -- derül ki az adatokból. A jogerős megállapításokat az adósok pontosan befizetik. Ennek ellenére a kényszer hatására befolyt pénzeknek országosan még mindig csak 10 százaléka származik a nagyadózóktól. Tavaly ugrott meg az ellenőrzés alapján -- szankció, vagy kényszerintézkedés címén -- beszedett adóbevétel: mintegy 10 milliárd forintot hajtottak be ilyen címen.
A revizorok 2-3 évente meglátogatják az adózókat, és visszamenőleg mindent megvizsgálnak. Évente közel 500 esetben ellenőrzik e kör tagjait. Az utólagos ellenőrzést ütemterv, a kiutalás előttit pedig a benyújtott visszaigénylések alapján vizsgálják. Az áfakörbe tartozó kiemelt adózók havonta mindkét ellenőrzési eljáráson is áteshetnek. Az évi 170-200 darab kiutalás előtti ellenőrzések 85-90 százalékában nem találnak hibát a szakemberek. Zömmel munkahibára bukkannak, szándékos mulasztás szinte kizárt -- mondta az igazgató. A nagyadózók ugyanis nem engedhetik meg maguknak, hogy tartozzanak az APEH-nak, ez esetben ugyanis nem jutnak kölcsönhöz vagy pályázati forráshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.