Míg a normális vízszint helyre nem áll, a vízgyűjtő tavakat nem használják áramfejlesztésre, közölte Aurel Constantin Ilie környezetvédelmi miniszter. Hogy mikor következik be a "normális állapot", azt igen nehéz megjósolni, hiszen egyes tavakban a vízmennyiség a szokásosnak mindössze 2-3 százaléka. Tavaly, amikor szintén aszályos évet zárt az ország, az energiamennyiségnek még a 33 százalékát termelték meg a vízi erőművek.
Az előző évben a román hőerőművek 53,1 dollárért állítottak elő egy megawattórányi energiát, míg a vízi erőművek esetében 12,8 dollár volt az önköltségi ár. A szakértők úgy vélik, az idén 30 százalékos enegiaár-növekedésre kell számítani. Bár a Nastase-kormány, valamint a Társadalmi Demokrácia Pártja az életszínvonal javulását ígérte, az energia és az ivóvíz ára, főként a szárazság miatt, biztosan nem maradhat meg a mostani szinten. Ugyanakkor a gázolaj és a földgáz ára is nőtt a nemzetközi piacon, tehát a hőerőművek is megemelik majd az árakat. Egyelőre az iparügyi miniszter három hónapos moratóriumot jelentett be e téren, de azután elkerülhetetlen lesz az árrobbanás, ami tehát áprilisra várható. A lakosságra nehezedő terhek pedig valószínűleg nem csökkenthetők állami támogatással, hiszen az IMF-vel és a Világbankkal megkötendő hitelszerződések egyik elsődleges feltétele az, hogy az állami szubvenció a lehető legkisebb szinten maradjon.
A szárazság által okozott károkkal kapcsolatban a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter egyelőre óvatos becslésekbe bocsátkozik, mondván, hogy a már elvetett búzának a 40-50 százaléka veszhet kárba a havazás elmaradása miatt. Ilie Sirbu miniszter a napokban kiadta a rendeletet: minden megyében mérjék fel, mennyi búza van a nagy lerakatokban és a magángazdaságokban. Csakhogy bevallási kötelezettség nincs, tehát csak saccolni lehet, hogy meddig lesz elég a belső búzatartalék. A felmérés következménye valószínűleg az lesz, hogy vámmentesítik a gabonabehozatalt. A román búza ára tavaly nyár óta egyébként megduplázódott. A 2000. esztendőben a szárazság miatt a búzatermés 20 százalékkal kisebb volt, mint az utóbbi öt év átlaga. Az állami tartalékok országos ügynökségének becslése szerint az új termésig körülbelül egymillió tonna búza behozatalára lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.