BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jugoszlávia WTO-tagságot remél

Háromnapos tárgyalásokat kezdett Belgrádban Carla del Ponte, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket kivizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze. A szerb parlamentben holnap kerül sor Zoran Djindjics miniszterelnökké választására. Belgrád adósságai átütemezésére készül -- értesült a Reuters.

A zágrábi rádió értesülése szerint hivatalos személy nem jelent meg a belgrádi repülőtéren Del Ponte asszony fogadására, ami a tárgyalások légkörének hűvösségét vetítheti előre. Napirendjüket hivatalosan nem jelentették be, de bizonyos, hogy az egyik fő téma Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök kiadása.
"Középtávon" elengedhetetlen lesz Milosevics kiadása Hágának -- vélekedett Bodo Hombach, az EU balkáni koordinátora. Ami azt jelentheti, hogy Del Ponte ezúttal üres kézzel fog Belgrádból távozni. Fogadta őt az ettől kezdetben vonakodó Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő, aki egyebek között föl kívánja vetni a NATO 1999-es légi hadjáratában bevetett szegényített urántartalmú lövedékek kérdését is.
A szerb parlament várhatóan holnap szavaz a miniszterelnök személyéről. A jelölés joga ugyan a szocialista pártállású Milan Milutinovics szerb elnöké, de Belgrádban biztosra veszik, hogy nem cselekszik majd a papírforma ellenében, és a 250 tagú parlamentben 176 helyet birtokló DOS jelöltjét, Zoran Djindjicset kéri fel a kormányalakításra.
Djindjics már jelezte, hogy 24-ről 16-17-re szándékszik csökkenteni a kormány létszámát, megszünteti a tárca nélküli miniszteri intézményt. Hasonlóképpen az év végéig egyharmaddal karcsúsítani szeretné a kormányzati apparátus létszámát. A parlamentnek benyújtandó első törvénytervezet -- mondta a B92 rádiónak -- a restitúcióról szól majd: visszaadnák eredeti tulajdonosaiknak a 60 év óta elkobzott földeket, házakat, lakásokat. Dusan Mihajlovics, a leendő belügyminiszter bejelentete: első dolga lesz Milosevicset 24 órás házi őrizet alá helyezni.
Jugoszlávia külső adósságának részbeni elengedését, a maradék átütemezését fogja kérni, és ötéves haladékot a törlesztés megkezdésére -- jelentette ki Goran Pitics, a szerb átmeneti kormány külgazdasági minisztere, aki a végleges kormányban is minden bizonnyal megőrzi tisztségét. A 12 milliárd dolláros adósság megegyezik a hazai össztermék éves összegével; a moratóriumra azért van szükség, hogy begyűljenek a törlesztésre szolgáló exportbevételek -- mondta.
A Bloomberg gazdasági hírügynökség genfi értesülése szerint Jugoszlávia felkérte a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO), kezdjenek tárgyalásokat az ország fölvételéről; Belgrád kettő-öt éven belül szeretne a globális szervezethez csatlakozni.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.