BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kecskemét a mágnes

A friss adatok azt mutatják, hogy a külföldi tőke -- ha lassan is -- megindult a Duna vonalától keletre eső térségek felé is, és vannak olyan települések (mint például Kecskemét), amelyet infrastrukturális és gazdaságföldrajzi okok miatt előnyben részesít. A KSH megyei igazgatóságának adatai szerint gyarapodott Kecskemét és kistérségeinek lakossága is.

A statisztikai elemzések szerint a térségben Kecskeméten a legmagasabb az 1000 lakosra jutó vállalkozások száma. Ez minden ágazatra érvényes megállapítás. 2000-ben (az első háromnegyed év adatai alapján) Bács-Kiskunban nőtt az ipari termelés -- Csongrádban eközben lényegében az előző évi szinten maradt, Békésben pedig csökkent.
Az ország hét tervezési-statisztikai régiója közül nem Dél-Alföld gazdasági teljesítménye a legjobb -- ez a térség sem a legfejlettebb (a fővárost is magában foglaló) Közép-Magyarországgal, sem a győri iparterülettel büszkélkedő Nyugat-Dunántúllal nem mérhető össze. A friss adatok azonban azt mutatják, hogy a külföldi tőke -- ha lassan is -- megindult a Duna vonalától keletre eső térségek felé is, és vannak olyan települések (mint például Kecskemét), amelyeket infrastrukturális és gazdaságföldrajzi okok miatt, előnyben részesít.
A Dél-Alföld nagyvárosai közül egyedül Kecskemétre jellemző a növekedés, és ez a tendencia 2000-ben is folytatódott -- mutatott rá a Világgazdaságnak nyilatkozó Bercsényi Zoltán, a KSH Bács-Kiskun Megyei Igazgatóságának vezetője. Régiós kitekintésben ez különlegességnek számít, hiszen ugyanekkor Békéscsabán és Szegeden csökkent a népesség. Még jobban látszik a "kecskeméti mágnes" vonzása, ha a várost körbevevő belső gyűrű adatait is nézzük. Ballószögtől Helvécián át Városföldön és Nyárlőrincen is növekedett a népesség, ráadásul még dinamikusabb ütemben, mint a megyeszékhelyen. Ennek nemcsak az az oka, hogy jól fejlődik az ipar, tehát vannak munkahelyek, hanem az is, hogy a városban megdrágultak az ingatlanok (akik ide akarnak jönni, csak a külső területeken képesek megfizetni az árakat). Emellett megkezdődött egy életmódváltás is: a sivár lakótelepet egyre többen váltják föl a természethez közelibb, emberléptékű házzal.
Végleges adatok 1999-re vonatkozóan állnak rendelkezésre, ezek azt mutatják, hogy a tíz Bács-Kiskun megyei kistérség közül egyedül a kecskeméti gyarapodott -- tíz év alatt 1,6 százalékkal. Az okok között első helyen kell említeni a város gazdaságföldrajzi helyzetét: Budapest közelsége, az M5-ös autópálya, a négy vasútvonal unikális lehetőségeket biztosít számára.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.