Az állati eredetű takarmányok felhasználásának január 1-jével történő betiltása nyomán uniószerte problémákat vet fel, hogy mit csináljanak a már megtermelt több millió tonnával -- tudósít a Reuters. A legtöbb országban nincs elegendő laboratóriumi kapacitás a tesztprogram végrehajtására. Németország ugyanakkor bejelentette, hogy a vizsgálatokat ezentúl nem csak a 30, hanem a 24 hónapnál régebben született szarvasmarhák esetében is elvégzik. EU-hivatalnokok elképzelhetőnek tartják, hogy a szigorítást az unió szintjén is be fogják vezetni.
Franz Fischler mezőgazdasági biztos szerint a válság mélyebb, mint azt gondolni lehetett -- idéz az MTI. Fischler emlékeztetett arra, hogy számos unión kívüli ország betiltotta az EU-ból származó marhahús importját, a tagországokban pedig csak a tavalyi év októbere óta 27 százalékkal csökkent a fogyasztás. 2001-ben további 10 százalékos fogyasztáscsökkenésre lehet számítani, így mintegy 785 ezer tonna felesleg halmozódhat fel az unió marhahúspiacán.
A feleslegre vonatkozó becslés ráadásul feltételezi, hogy teljesen kihasználják a megsemmisítendő marhák felvásárlásra megállapított 500 ezer tonnás keretet. Ettől a termelők néhány tagállamban, legfőképpen Németországban, ódzkodnak. Az agrárbiztos szerint azonban még mindig ez a megoldás a legkisebb rossz, és a program minél szélesebb körű alkalmazására szólította fel a tagországokat.
Az intervenciós célú felvásárlás ugyanakkor Fischler szerint sem a költségvetési korlátok, sem a tárolókapacitás hiánya miatt nem jelenthet megoldást. Becslése szerint a megsemmisítésre történő felvásárlás az unió költségvetését tonnánként 1400, a nemzeti büdzséket pedig további 1190 euróval terhelné. Intervenciós célú felvásárlás esetén viszont a költségek -- amelyek a kereslet hiánya miatt a megsemmisítést ekkor is magukba foglalják -- 3800 euróra rúgnának tonnánként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.