Az önkormányzatok által alapítandó részvénytársaság egyik tevékenységi köre a helyhatóságok tulajdonában lévő állampapírok és részvények kezelése lenne -- mondta lapunknak Imre Miklós ügyvéd, a szervezőbizottság tagja. A budapesti közgazdasági egyetem államigazgatási karának oktatója kifejtette: a cég speciálisan csak önkormányzati ügyekkel foglalkozna. Létrejöttével az értékpapírok kezeléséből származó profit az önkormányzatoknál maradna, s a saját cég kedvezőbb tranzakciós díjakat szabna. A másik tevékenységei kör a helyhatóságok vagyonkezelési tevékenységével kapcsolatos tanácsadás lenne, s ugyancsak fontos szerepet játszana a beruházásokhoz szükséges nemzetközi pénzügyi források közvetítése az önkormányzatok felé. A létrehozandó társaság nem kíván kereskedelmi banki tevékenységet folytatni, számlát vezetni, betétet gyűjteni, s nem foglalkozna a hagyományos értelemben vett brókertevékenységgel sem -- mutatott rá Imre Miklós.
Az önkormányzati szférának összességében mintegy 93 milliárd forintnyi értékpapírja van, amelyet most 22 kereskedelmi bank, 134 takarékszövetkezet és 54 brókercég kezel. A helyhatóságok jelentős része -- többek között a belterületi földek ellenértékeként -- részvényeket kapott, ám nincsenek az értékpapír-kereskedelemben járatos szakembereik. Emellett többen rossz tapasztalatokat is szereztek a brókercékekkel kapcsolatban. Az új cég az önkormányzatok meglévő értékpapírjainak minél kedvezőbb értékesítésével foglalkozna. Sok esetben jobb árat lehet kapni a papírokért, ha azokat együtt dobják piacra. Arról viszont nincs szó, hogy részvényeket vásárolnának, azaz nem tőzsdéznének a települések vagyonával. Segítséget nyújtana viszont a cég például a befektetéseknél, a kötvénykibocsátásoknál, vagy a fejlesztésekhez szükséges nemzetközi hitelek megszerzésénél, hiszen ezeket csak együttesen, közös projektekhez kaphatják meg önkormányzatok.
A jogászokból, brókerekből és bankszakemberekből álló szervezőbizottság felvette a kapcsolatot az önkormányzati érdekképviseletekkel, amelyek elvileg támogatják az ötletet. Több helyhatóság már jelezte csatlakozási szándékát. Az önkormányzati tulajdonban lévő pénzügyi szervezet létrehozásának szükségessége már évekkel ezelőtt felmerült. Az EU legtöbb országában működik hasonló társaság, de a szomszédos Szlovákiában is létrehoztak ilyet 1994-ben.
A törvény szerint értékpapír-forgalmazó társaságot 100 millió forintos alaptőkével lehet létrehozni, de a legkedvezőbb státusok megszerzése miatt 500 millió forint alaptőkére lenne szükség -- fejtette ki Imre Miklós. A hitelintézeti törvény szerint ez a cég alapítana külön pénzügyi vállalkozást a hitelközvetítésre. Alapító tag nem csak nagyobb település lehet. Azokat a kisebb községeket is várják, amelyek csak kevés pénzzel tudnak beszállni a részvénytársaságba. Elegendő csatlakozó esetén az önkormányzati értékpapír-kereskedelmi cég már áprilisban megkezdheti működését. A társaság a számítások szerint két-három év múlva fizetne osztalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.